25 серпня Академічний музично-драматичний театр ім. Лесі Українки нашого міста відкриває новий театральний сезон. У цей день глядачам покажуть виставу «Наталка Полтавка», яка поставлена за однойменною п’єсою Івана Котляревського. Напередодні цієї події ми зібрали самі цікаві факти про цю легендарну п’єсу.
П'єса «Наталка Полтавка» була написана Іваном Котляревським у 1819 році під впливом традиційної української вертепної драми, лірично-побутових, обрядових та купальськіх пісень. Цього ж року п’єса була поставлена на сцені Полтавського вільного театру відомим українським актором та режисером Петром Єгоровичем Барсовим, який також став першим виконавцем ролі Петра.
Головною героїнею традиційно вважається Наталка Полтавка, а поміж тим Котляревський акцентував не мешу увагу на її матері. Адже вона ще молода за нашими мірками вдова з красномовним іменем Терпелиха. По суті, Котляревський вперше в новій українській літературі ввів і розписав образ жінки-страдниці. Терпелиха стала символом тодішніх удів і старших жінок, приречених через обставини і суспільні правила на безрадісне життя.
Два роки вистава «Наталка Полтавка» йшла виключно у Полтавському театрі за спеціальним цензурним дозволом, який поширювався лише на Полтавську губернію. Тільки у 1821 році її поставили у Харкові. Згодом, коли цензурні обмеження було скасовано, виставу почали ставити і в інших містах Російської імперії. Дуже швидко «Наталка Полтавка» полюбилася глядачам і тому стала своєрідним рятівним кругом для багатьох театрів. Коли в театрі знижувалися збори, то в репертуар ставили «Наталку Полтавку» і вона гарантовано збирала повні зали.
Вистава виявилася такою популярною, що власник Полтавського театру Іван Штейн викрав текст п’єси разом з нотами і без дозволу Котляревського ставив її в багатьох містах України.
З моменту написання п’єсу майже два десятиріччя не друкували. Вперше вона була надрукована у 1838 році в альманасі «Украинский сборник», який видав за власний кошт професор Харківського і Петербурзького університетів, академік Ізмаїл Срезневський.
Серед тодішньої української творчої інтелігенції вважалося модним і прогресивним знати «Наталку Полтавку» напам’ять. Влаштовувались навіть «битви цитат»: в яких один учасник починав читати довільний фрагмент п’єси, а другий мав продовжити.
За мотивами п'єси «Наталка Полтавка» український композитор Микола Лисенко написав однойменну оперу на 3 дії, прем'єра якої відбулася в Одеському театрі в 1889 році. Дуже скоро ці опера закріпилася в репертуарі багатьох оперних театрів і зараз є однією з найпопулярніших українських опер.
За мотивами п’єси у різні роки було знято кілька кінофільмів. Причому один з перших фільмів «Наталка Полтавка» зняв у Катеринославі відомий кінорежисер і оператор Данило Сахненко, один з піонерів української кінематографії. Більшу частину життя Сахненко прожив у Катеринославі. І саме тут у 1911 році він зняв фільм-запис вистави «Наталка Полтавка» Київського театру М. Садовського поставленої у Катеринославі театральним режисером Миколою Садовським.