Вітамін С - один із найважливіших для імунітету. Восени в ньому є підвищена потреба, щоб організм міг боротися з вірусами.
Звісно, можна купити аскорбінову кислоту і вживати її разом з їжею. Але вона не зможе дати багато корисних речовин.
Як допомогти своєму імунітету та впевнено прожити осінь - читайте нижче.
Шипшина - найкраща за вітаміном С
У сухому плоді шипшини є 1200 мг речовини. У свіжих набагато менше. Чай із шипшиною може дати добову норму вітаміну С. Будь-які відвари, настої та сиропи на шипшині дадуть значний підзаряд вашому імунітету. Ба більше, такі напої мають протизапальний ефект.
Важливо пам'ятати, що вітамін С є в червоному болгарському перці. У деяких сортах його може бути до 500 мг на 100 грамів перцю. Овоч допомагає нормалізувати стан судин. Він може їх розширювати і звужувати, залежно від ситуації.
Під час термічної обробки овоч втрачає вітамін С. Тому краще його готувати на пару або мангалі.
На 100 гр. смородини припадає 200 мг. вітаміну С. Він зберігається навіть у джемі та варенні.
Вона може стати доповненням до гарніру. На 100 гр. капусти міститься до 100 мг. вітамінів. Це в рази більше, ніж у звичайній капусті. Також у ній є магній, фосфор, кальцій, натрій і залізо.
Не втрачає вітаміни за будь-якого способу приготування. Будьте обережні, бо після термічної обробки вітамін С починає руйнуватися. Краще їжте відразу.
Найочевидніше джерело вітаміну С. На 100 гр. міститься 60 мг. аскорбінової кислоти. Усього одного плоду вистачить закрити денну норму вітаміну С. Також у ньому є калій, фолієва кислота і клітковина. А якщо додати цитрусові до м'яса, то воно легше засвоїться.
60 мг аскорбінової кислоти на 100 гр продукту. Також багатий на клітковину і дуже низькокалорійний. Дуже корисний для дітей, але якщо не більше трьох плодів на день. Інакше може викликати алергію.
Читайте також: Долар по 50? Чого чекати українцям у 2023 році.
Готуємо оладки без додавання борошна: рецепт смачного та незвичайного сніданку
Обігріти кімнату можна всього однією свічкою: дієвий лайфкак, що допоможе не замерзнути