Дефіцит продуктів в Україні: як виживають виробники та доля порожніх полиць

Експерти зазначають, що виникнення дефіциту продуктів в Україні є малоймовірним. Така ситуація може статися тільки під час найпесимістичнішого розвитку подій: якщо обстріли енергетичної інфраструктури продовжаться, а фахівці не зможуть дати ради енергосистемі й почнуться аварійні відключення, замість планових.

Крім того, підприємства намагаються пристосуватися до умов, що виникли: переходять на тризмінну роботу та максимально використовують кожну годину, коли є електроенергія.

Директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський зазначає:

"Щодо підприємств, які виконують функцію обслуговування населення, то все залежить від конкретного підприємця. Але також очевидно, що традиційна робота з 9 до 18 зараз є неможливою".

Також в останні місяці в Україні помітно знизився обсяг закупок громаданами. На це вплинуло те, що українці намагаютьсе економити та купують лише найнеобхідніше, адже рівень фінансової спроможності в багатьох людей знизився. До того ж, через відключення електроенергії магазини не завжди працюють за графіком.

"З огляду на обмежену купівельну спроможність громадян та скорочений час роботи магазинів, українці сьогодні забезпечують лише базові проблеми. Тому наразі такої проблеми немає. Поки енергосистема перебуватиме в керованому стані, навіть з урахуванням перебоїв зі світлом, поки відключення будуть плановими, а не аварійними, дефіциту продуктів першої необхідності бути не повинно”, - підсумував Вишлінський.

Читайте також: Скрипить взуття при ходьбі: як позбутися скрипу

Приват24 працюватиме без інтернету: кому буде доступна нова функція

Чим корисний оселедець: 5 важливих властивостей