Нещодавно британські вчені провели дослідження й з'ясували, що вживання деяких видів м'яса напряму пов'язане зі збільшенням кількості різноманітних захворювань. Так на порталі Canсer research UK дослідили вплив червоного й обробленого м'яса на організм людини.
Яка різниця між червоним і обробленим м'ясом?
Оброблене - це м'ясо, яке було оброблено будь-яким чином: копчення, соління, консервування, додавання консервантів тощо. Найчастіше це тушонки, ветчина, різноманітні ковбаси та бекон.
До червоного м'яса відноситься яловичина, свинина й баранина, що не зазнали обробітку: свіжа, рублена й заморожена.
Свіже м'ясо птиці, за дослідженнями вчених, не викликає ризику розвитку захворювань. Проте це не стосується обробленого білого м'яса.
Чим небезпечне оброблене й червоне м'ясо
Британські учені виявили, що різноманітні хімічні речовини, що опиняються в м'ясі під час обробітку, а також ті, що виникають під час впливу високої температури, можуть викликати різноманітні захворювання, у тому числі й рак.
Аби оброблене м'ясо довше зберігало свою свіжість до нього додають нітрати й нітріти. А під час приготування в м'ясі починають також формуватися різноманітні хімічні речовини: гетероциклічні аміни й поліциклічні аміни. Ці сполуки можуть пошкодити клітини кишківника, що може в свою чергу спровокувати розвиток різноманітних хвороб.
Які захворювання може викликати вживання червоного й обробленого м'яса
Британські вчені вважають, що систематичне вживання таких видів м'яса може привести до різноманітних захворювань кишечника. Проте найактивніше вони збільшують вірогідність розвитку раку шлунку, підшлункової залози та кишківника.