Дізнайтеся, як очистити пригорілу їжу з сковороди і зберегти її покриття цілим.
Сковорода є у кожної господині. Під час експлуатації віна покривається кіптявою, жиром та залишками їжі, що суттєво змінює її зовнішній вигляд та загрожує здоров’ю людини. Існує багато способів видалення цих забруднень, але не всі вони підходять для сучасного антипригарного посуду. Варто знати, чим не можна чистити сковороду, щоб відразу її не зіпсувати. Подібне питання виникає і у власників посуду без покриття, тому ми розповімо, як правильно мити сковороду.
Види сковорідок: покриття та їх характеристика
Для початку потрібно зрозуміти, які саме страви смажать. Моделі продаються з антипригарним покриттям і без. Покриття може бути кам'яним, тефлоновим, керамічним. Каструлі без покриття виготовляються з алюмінію та чавуну.
Давно відомо, що каструлі з антипригарним покриттям категорично забороняється мити абразивами або металевим сміттям. Вони руйнують і стирають покриття. Іншими словами, столові прилади стають марними.
Крім того, під час використання чавунний та алюмінієвий посуд прилипає до кіптяви та жиру, тому будьте обережні. Ці сковорідки не мають покриття, тому ви можете використовувати губку, щітку або металеву губку, але не намагайтеся очистити сковороду кислотою. Вони можуть вступити в реакцію з металами і зіпсувати свій зовнішній вигляд.
Ще цікаве питання, чи можна не мити сковороду перед використанням. Однак цього не відбувається, коли пристрій використовується. Слід належним чином видаляти залишки їжі та жир.
Як відмити сковороду: методи і лайфхаки
Жир на вашій тарілці не тільки робить її непривабливою, але також є розсадником бактерій і неприємним присмаком свіжоприготованої їжі. З цієї причини не повинно виникати питання про те, чи можна не мити сковорідку.
Було піднято питання, як видалити нагар і жир для збереження їжі. Для початку розглянемо, як почистити алюмінієву або чавунну сковороду. Такі вироби міцні і важкі. Також такі горщики відмінно витримують найагресивніші маніпуляції. Їх можна терти всілякими ганчірками і килимами. Тому неважливо, як ви очищаєте горщик від бруду.
Аналогічна ситуація і з алюмінієвими каструлями. Єдиним обмеженням є використання агресивних кислотних розчинів для розчинення жирових відкладень. Алюмінієві каструлі також можна натирати та чистити всіма доступними приладами. Жир можна швидко видалити розчином оцту, води та мильного засобу. У ній треба варити каструлю.
Сковороди з антипригарним покриттям складніше чистити, оскільки їх не можна терти, терти або мити абразивними засобами. Керамічне покриття очищається розчином оцтової кислоти і води 1:4. Довести рідину до кипіння і остудити. Після цього вимийте поверхню з милом і висушіть.
Антипригарне покриття (наприклад, тефлон) можна обережно видалити, щоб видалити жирні відкладення. Чим відмити каструлю після варіння буде сода і мило. На дно насипте тонким шаром соду, насипте трохи мила і залийте водою. Доведіть рідину до кипіння і дайте їй охолонути. Після цього можна акуратно видалити жир і пригорілу їжу.
Кам'яну сковороду легко очистити від жиру і пригорілих залишків їжі. Для цього достатньо помити губкою і теплою водою з миючим засобом для посуду. Якщо у вас все ще залишилися пригорілі залишки їжі, насипте харчову соду, додайте миючий засіб і потріть м’якою губкою.
Чи можна мити горщик відразу після використання? Важливим і універсальним правилом для всіх видів кулінарії є те, що після варіння її необхідно охолодити.
Читайте також: Грошова допомога 6600 гривень: як отримати допомогу та які документи потрібні