Мобілізація в Україні: чи роботодавці можуть вручати повістки на робочому місці

Керівникам підприємств в нашій державі надається право вручити працівнику повістку. Разом із цим, порядок такого контролю так і не був формально визначений.

Роботодавці отримують розпорядження від військкомату

У випадку отримання роботодавцем розпорядження від територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишній військкомат) щодо повідомлення військовозобов’язаного про виклик, йому в обов’язковому порядку потрібно видати наказ про таке оповіщення та під підпис повідомити визначених громадян. А крім цього, роботодавець повинен вручити повістку про явку за викликом до військкомату.

Штраф за порушення сягає 8,5 тисячі гривень.

Варто зауважити, що в разі порушення обов’язків для роботодавців передбачена адміністративна відповідальність. Це визначено статтею 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Якщо ж порушення відбулось під час особливого періоду, яким являється воєнний стан , передбачається уже штраф розміром від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5 100–8 500 гривень). Ухвалити рішення про накладання штрафу має керівник військкомату.

Як ще роботодавці мають комунікувати з військкоматом

В першу чергу керівники підприємств повинні займатись інформуванням військовозобов’язаних. До прикладу, завжди на видному місці на підприємствах повинні бути розміщені роздруковані правила військового обліку.

Читайте також: Чому в Україні почали роздавати більше повісток: в ЗСУ дали розяснення

Експерти зазначають, що деякі тарифи на комунальні послуги в Україні можуть бути переглянуті найближчим часом

Порятунок знайдено: як найпопулярніша спеція на вашій кухні здатна протистояти плісняві та грибку