У давнину наші пращури вірили, що в день весняного рівнодення зима "йде в сплячку" і весна нарешті повністю вступає в свої права.
Особливим є розташування Землі в цей день: сонячні промені освітлюють півкулі рівномірно й падають прямо на екватор, а тому на всій планеті день і ніч тривають однаково.
Цього року весняне рівнодення припадає на 20 березня. І до 2043 року залишатиметься на місці. А з 2044 року вже відбуватиметься 19 березня.
Крім того, саме в день весняного рівнодення Земля пройде чверть свого шляху навколо Сонця і в Україні о 17:35 почнеться астрономічна весна.
Традиції у цей день
Для наших пращурів день весняного рівнодення мав сакральне значення. Нарешті пробуджувалась весна й вступала в свої права, витіснивши зиму.
Раніше саме в цей день святкували Новий рік, а також вірили, що після зимової сплячки прокидаються тварини. Давні слов'яни цього дня йшли в ліс з різноманітними стравами (зазвичай варениками й пирогами) і вшановували Ведмеже божество.
Одним із способів святкування була церемонія "пробудження ведмедя". Люди заздалегідь викопували яму, садили туди чоловіка, перевдягненого у ведмедя, і накривали хмизом. Навколо цієї ями водили хороводи, співали пісні, намагаючись таким чином розбудити "тварину". Закінчувалось дійство тим, що туди спускалась дівчини, відривала шматок шкіри від "ведмедя" й тікала. А персонаж намагався знайти її.
Господині, аби задобрити Ведмеже божество, випікали печиво у формі птахів, найчастіше жайворонків. Потім його відносили в ліс. Це робилось, аби язичницькі боги посприяли вдалому полюванню в майбутньому, а дикі звірі не нападали на мисливців.
День весняного рівнодення завжди був сповнений веселощів, ігор і танців. У селах та містах влаштовували ярмарки. Люди продавали всяку всячину, перетягувати канат, змагались у спритності, стрибали через вогонь, жартували й смачно їли.
У кінця дня на центральній площі міста чи села палили багаття. Від його розміру та яскравості вогню залежало майбутнє щасливе життя. Тому люди намагались зібрати якомога більше дров і хмизу. А завершувалась дійство тим, що молодь котила з пагорбів вогняні колеса, які символізували сонце.
Народні прикмети
- Якщо у цей день капає з дахів будинків - то рік буде врожайним.
- Увечері похолодало - скоро прийдуть заморозки.
- Журавлі прилетіли тільки 20 березня - чекайте пізню весну.
- У день весняного рівнодення вдарив мороз - холодна погода буде ще 40 днів.
- Птахи повернулись з теплих країв до 20 березня - буде хороший врожай пшениці.
Що забороняється робити в день весняного рівнодення
У народі вірили, що цього дня ні в якому разі не можна кричати на дітей і ображати їх.
Також наші предки вважали, що в день весняного рівнодення не можна відмовляти нікому в проханнях, адже це може накликати біду в дім.
Крім того, не варто думати про погане, аби весь рік не став таким же. А тому люди намагались зосередитись тільки на позитивних емоціях і відчуттях.
Читайте також: Засяє наче сніг: як повернути чистоту білому взуттю
Хвороби нервової системи: з якими можуть звільнити від армії