Стало відомо, що останнім часом шахраї використовують нові схеми збуту фальшивих грошей різного номіналу у всіх великих містах України. Для цього фальшивомонетники використовують онлайн-магазини, Telegram-канали та криптогаманці. Анонімно приймаючі замовлення, вони розсилають фальшивку по всій країні через поштових операторів.
Як саме працюють фальшивомонетники та які ще схеми злочинних заробітків існують в мережі, дізнаємось із матеріалів порталу OBOZREVATEL.
Як купують фальшиві банкноти?
Десятки оголошень щодо продажу фальшивих купюр в Україні були знайдені в анонімній мережі Darknet. Це своєрідний тіньовий майданчик в мережі, на який можна потрапити лише через спеціальний браузер. За допомогою нього в онлайн-магазинах пропонуються різноманітні заборонені товари та послуги: підроблені документи та банкноти, чужі банківські картки, зброя, наркотичні речовини, відео.
Такі магазини працюють як маркетплейси, тобто тільки зв’язують покупців і продавців в онлайн режимі та надають деякі гарантії, що продавці не обдурять. Крім того, приблизно двадцять подібних магазинів працюють і у Telegram, але жодних гарантій вони не надають.
Співробітники порталу OBOZREVATEL спробували зв'язатися з кількома продавцями фальшивих грошей. Вони дізнались, що оплата здійснюється виключно у криптовалюті. Причому не потрібно відкривати власний гаманець, а можна просто переказати потрібну суму з власної банківської картки у чужий криптовалютний гаманець.
У розмові продавець зазначив:
Також він розповів, що підробки, які він реалізує, приймаються лише у терміналах старого зразка. Перелік цих терміналів можна отримати за додаткову плату в кілька тисяч гривень. Крім того, пропонуються SIM-картки та оформлений банківський гаманець одного з українських банків на підроблені документи.
Виходячи з отриманої інформації, постає питання: чому ці фальшивки, які начебто так легко збути, продаються за третину від номіналу, замість того, щоб використовуватись, як пропонується покупцям. Скоріш за все, це пов’язано з ризиками на етапі збуту підроблених купюр. Так, якщо фальшивка буде виявлена під час оплати, це є підставою для кримінальної відповідальності – від 3 до 7 років ув’язнення (згідно зі ст. 199 ККУ). Також є підозра, що термінали все ж таки такі гроші не приймають.
Як заявляють продавці фальшивок, для друку використовується верстат, який нібито здатний повторити деякі захисні елементи Але насправді більшість підроблених купюр – дуже низької якості.
Доставка фальшивок може відбуватись за допомогою так званих кладменів – кур'єрів, які ховають «товар» у встановленому продавцем місці. Зарплатня таких кур’єрів становить близько 2 тисяч гривень у день, але перед початком роботи вони повинні залишити заставу у розмірі 30 доларів. Кладмени забирають фальшиві гроші на Новій пошті, а потім вже доставляють їх по схованкам.
Які інші незаконні «товари» пропонуються?
Як розповів киянин Єгор, декілька днів тому він незаконно поїхав за кордон завдяки знайденому в Telegram-каналі оголошенню.
Вияснилось, що вдруге чоловік повернувся вже на інший пропускний пункт з оригіналами документів від волонтерського фонду. За таку незаконну поїздку він заплатив шахраям з оголошення 1200 доларів. Згідно з документами, він мав пригнати до України авто для фронту. Але насправді Єгор просто втік до своїх батьків, що виїхали за кордон ще на початку війни.
Співробітникам OBOZREVATEL цей чоловік повідомив інформацію про Telegram-канал, через який він купив документи для виїзду. У ньому містяться похвальні відгуки про швидке підроблення документів, про велику кількість людей, які вже скористались незаконною схемою і виїхали за кордон.
Дані про вказаний Telegram-канал на даний час вже знаходяться у правоохоронців. Проте в мережі є ще десятки подібних оголошень. Це стало своєрідним бізнесом, завдяки якому одні наживаються, а інші отримують можливість утекти від війни або побачитись з рідними.
Цікаво, що, за даними сервісу «Опендатабот» за підробку документів під час перетину кордону найчастіше українці сплачують штраф від 850 до 17 тис. грн. А це менше, ніж вартість фальшивих документів.
Читайте також: Після масової міграції українці повертаються додому: що сталося