Рафінована та нерафінована олія: якій краще надати перевагу

Олія – продукт, який використовують на кухні всі, незалежно від смакових уподобань та раціону. Вона знадобиться для смаження, заправлення салатів, випічки. Існує багато видів олії, і деякі з них розподіляються також на рафіновані та нерафіновані. Чим вони розрізняються, та якій краще надати перевагу, щоб отримати користь для організму, розповіла нутриціолог та фізіолог Ольга Дорош на своїй сторінці в Instagram.

Відмінності рафінованої та нерафінованої олії

За словами Ольги Дорош, нерафіновані олії є більш кориснішими для здоров’я. Це пояснюється тим, що при їх виготовленні частіше за все насіння або горіхи просто відправляють під прес, тому більшість корисних речовин в них повністю зберігається. Також такий спосіб дозволяє зберегти аромат продукту.

Але, разом з тим, нерафінована олія зовсім не очищується від домішок, серед яких можуть бути пестициди, сліди металів, ароматичні вуглеводні, афлатоксини, діоксини та інші шкідливі речовини. Саме тому термін зберігання такого продукту невеликий. Крім того, нагрівання цієї олії приводить до утворення канцерогенів – речовин, що можуть викликати рак.

«Ну така собі ідея смажити на лляній олії, щоб заробити ризик раку. Тому велика частина олій піддається багатоетапному очищенню – рафінації», – зазначає експертка.

Рафінована олія довше зберігається та витримує термічне приготування без утворення шкідливих сполук. Однак у процесі рафінацї разом зі шкідливими домішками видаляється і значна кількість корисних речовини. У тому числі вона позбавляється унікального аромату і смаку.

Що означає рафінація

Рафінація уявляє собою складний процес видалення з олії всього, крім жирів. Це дозволяє підвищити такий показник, як точка диміння, і завдяки цьому рафіновану олію можна безпечно нагрівати при високих температурах. Якщо в нерафінованій олії вже при нагріванні до 107 градусів утворюються шкідливі сполуки, то рафіновану, в залежності від типу, дозволено безпечно нагрівати до 232 градусів.

Можна зробити висновок, що нерафіновану олію краще додавати в салати, заправляти нею вже готові страви. А рафіновану олію за потреби рекомендується використовувати для смаження та запікання.

Читайте також: Процедуру авторизації в "Приват24" спростили: що змінилося

Для українських водіїв введуть нові штрафи: хто і за що платитиме 850 гривень

Зарплата 30 тисяч гривень без досвіду та освіти: в Україні з'явилося багато вакансій із гарним заробітком