У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №9032, який передбачає запровадження акцизного податку на води з додаванням цукру чи інших підсолоджувальних речовин, у тому числі на мінеральні та газовані води.
Автори законопроєкту пропонують внести відповідні зміни до Податкового кодексу України, ціль яких – зменшення споживання громадянами цукру та підсолоджувачів задля збереження їх здоров’я.
На скільки можуть подорожчати напої
Якщо вищевказані напої будуть внесені до списку підакцизних товарів, тоді розмір податку, а також рівень подорожчання напою визначатимуться в залежності від їх солодкості. Пропонується введення акцизу у сумі 10 гривень за кожні 25 г цукру або іншого підсолоджувача на один літр напою.
При цьому на період воєнного стану, але не довше, ніж до кінця 2023 року, може бути запроваджена пільгова ставка – 5 гривень за 25 г/л.
Зазвичай стандартний вміст цукру у солодкій воді складає приблизно 100 г. Виходячи з цього, повна ставка акцизного податку для такого напою становитиме 40 грн за літр, а пільгова – 20 грн.
Як у інших країнах
Подібний податок на солодкі газовані напої запроваджений уже у понад 65 країнах світу. Наприклад, у Латвії він існує ще з 2002 року, а у Польщі почав діяти з квітня 2021 року у розмірі 0,15 євро за літр солодкої води. В Ізраїлі за напої із вмістом цукру понад 5 г на 100 г рідини сплачується додатково 1 шекель (0,3 євро) за літр.
Механізми роботи податку на солодкі газовані напої відрізняються у різних країнах. При цьому попит на такі води серед населення зменшується через зростання ціни, яка також збільшується через зростання витрат виробників.
Серед країн Європи найнижчий рівень споживання солодких газованих напоїв відмічається у Латвії.
Читайте також: Заборонена екзотика: чому в СРСР довгий час не продавали банани
Якщо їси з ножа - бути біді: став відомий сенс давньої прикмети
Велике щастя для трьох знаків Зодіаку: прогнози астрологів на весну 2023 року