Законодавством України передбачені соціальні виплати найбільш незахищеним верствам населення для покриття розходів на оплату житлово-комунальних послуг – житлові субсидії. У деяких випадках одержувачі субсидії змушені повертати державі отримані кошти.
Про це нещодавно нагадали у Пенсійному фонді України.
Підстави для повернення виплаченої субсидії
У зв’язку з тим, що дані соцвиплати призначаються тільки за певних умов, пов’язаних із скрутним фінансовим станом громадян, для їх нарахування подаються відомості про доходи і майно сім’ї. Відповідальність за правдивість поданої інформації несе людина, що її надає.
Якщо якісь дані, що вплинули на встановлення права на субсидію та її розмір, виявились недостовірними чи були приховані, доведеться повертати надмірно нараховану суму.
А саме, передбачено два конкретних випадки, що є підставами для повернення субсидій:
- якщо у заяві (декларації) громадянин вказав недостовірну інформацію, що призвело до нарахування житлової субсидії у розмірі, який перевищив 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 гривень);
- якщо громадянин вчасно не повідомив про обставини, що впливають на перегляд права на субсидію або її розміри, – протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Яким чином здійснюється повернення субсидії
У ПФУ зазначили, що повністю субсидію забрати не можуть. Але при виникненні вищевказаних обстав уповноважений орган може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій. При цьому сума поточних виплат обмежуються на 20 %.
Кому можуть відмовити у виплаті житлової субсидії
Отримання субсидії на наступний період припиняється у таких випадках:
- якщо сім'я має у володінні квартиру площею понад 130 квадратних метрів або будинок понад 230 квадратних метрів;
- якщо у володінні є транспортний засіб, якому не більше 5 років;
- якщо є два або більше транспортних засоби, яким не більше 15 років (за виключенням мопедів, причепів);
- якщо хтось із членів сім'ї, що отримує субсидію, протягом року здійснив покупку на суму понад 50 тис грн (окрім витрат на лікування, навчання);
- якщо є банківський депозит на суму понад 100 тис грн;
- якщо у складі сім'ї є людина, яка не сплачує аліменти понад три місяці.