Новий тариф на електроенергію: скільки насправді мають сплачувати українці

Наприкінці травня закінчується термін дії пільгового тарифу на електроенергію, після чого вартість цього цивілізаційного блага з великою ймовірністю зросте. І хоча конкретних цифр ще немає, та в Нацкомісії запевняють, що майбутній тариф має в чотири рази перевищувати поточний.

Про те, скільки повинна вартувати електроенергія, розповів очільник Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтин Ущаповський.

Сьогодні громадяни України користуються електроенергією за пільговою ціною. Ті, хто споживає менше 250 кВт-год на місяць, платять по 1,44 грн/кВт-год. Після використаних 250 кВт-год, вартість одного кіловата складає 1,68 грн. Та справжньої вартості електрики не покриває жодна категорія абонентів.

В зв’язку з цим два виробники електроенергії, ДП НАЕК Енергоатом та ПрАТ Укргідроенерго, отримали зобов’язання від уряду компенсувати різницю між реальними тарифами і тим, що платить населення. Проте на сьогодні всі компенсаційні ресурси цих генеруючих компаній уже вичерпані, і через це вони зав'язли у велетенських боргах.

"Енергоатом та Укргідроенерго в умовах руйнувань інфраструктури не мають фінансового ресурсу для виконання покладених на них спеціальних обов’язків для утримування фіксованої ціни для населення на чинному рівні. Між учасниками спеціальних обов’язків накопичено багатомільярдні борги", — наголосив Ущаповський.

Наразі реальна вартість електроенергії складає близько 6 грн/кВт-год. Отже, населення сплачує лише її четверту частину, і реальний тариф на електрику має бути вчетверо вищим за той, що є зараз, каже голова НКРЕКП.

Та навряд чи уряду вдасться так різко підняти вартість електроенергії через високу ймовірність соціального протесту. Швидше за все, підвищення тарифу буде значно м'якшим.