Покарання за ухилення від призову під час дії воєнного стану передбачено статтею 336 Кримінального кодексу України. Покарання може бути не лише адміністративним, а й кримінальним.
Адміністративна відповідальність
Законодавством України передбачено такі правопорушення, які караються адміністративно:
- порушення правил військового обліку (цей пункт охоплює неявку для обліку даних, відмову від повістки без законних причин та інші порушення);
- псування або втрата військово-облікових документів.
Ці порушення караються штрафами. Адміністративні справи в цих випадках самостійно розглядають СК і ТЦК.
Кримінальна відповідальність
Якщо у громадянина є кілька адміністративних порушень із притягненням до відповідальності, надалі на нього може чекати вже більш суворе покарання - кримінальна відповідальність.
Стаття 336 КК (найпоширеніша у воєнний час) - ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із резервістів в особливий період.
Стаття 336-1 КК - йдеться про ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період або в разі проведення цільової мобілізації.
Стаття 337 КК - у цьому випадку йдеться про ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.
Стаття 335 КК У - ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Засуджені за 336 статтею КК України можуть отримати тюремний термін від 3 до 5 років, який у деяких випадках може бути замінений випробувальним терміном від 6 місяців до 3 років. Найчастіше тривалість "умовного" терміну становить від 1 до 2 років.
Джерело: Українська правда