В Україні можуть посилити умови видачі кредитів: у Нацбанку пояснюють це "захистом громадян від фінансового дна"

Фото: freepik.com

Незабаром взяти кредит українцям стане складніше у зв'язку з прийняттям важливих змін до законодавства, згідно з якими Нацбанк отримає нові повноваження.

В Україні кредити видають не тільки банки під час безпосереднього візиту до відділення. Оформити кредит можливо і онлайн прямо вдома, скориставшись послугами небанківських фінустанов. Але такий спосіб, з його спрощеністю і майже миттєвим отриманням грошей на картку, пов'язаний із низкою ризиків.

Річ у тім, що при видачі онлайн кредитів деякі фінансові організації не перевіряють платоспроможність своїх клієнтів, унаслідок чого громадяни ризикують опинитись у борговій ямі.

Припинити це на законодавчому рівні пропонують автори законопроєкту №9422 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг". У Нацбанку розповіли, як у разі схвалення цього документу посилиться захист громадян від можливого фінансового дна через необачний кредит.

За повідомленням НБУ, до них регулярно надходять звернення від постраждалих, які скаржаться на фінустанови через кредити під колосальні відсотки.

"На ринку мікрокредитування все ще існує суттєвий дисбаланс, де права споживачів ще недостатньо захищені, чим і користуються фінкомпанії", - зазначили в Нацбанку.

За допомогою привабливих умов та оманливої реклами такі організації заманюють позичальників. Але зрештою підписані договори містять приховані пункти з умовами, згідно з якими перевага виявляється далеко не на боці клієнтів. Через це люди отримують гроші, але повернути їх уже не в змозі, не кажучи вже про величезні відсотки. Пов'язано це в тому числі з деякими недосконалостями українського законодавства.

При цьому самі кредитори свідомо обирають бізнес-модель, за якої сумлінний позичальник сплачує захмарні відсотки не лише за себе, а й за тих, хто ігнорує взяті зобов’язання.

Очікується, що даний законопроєкт допоможе змінити ситуацію. Завдяки його схваленню у Нацбанку з'являться повноваження запроваджувати певні вимоги для позичальників, які допоможуть запобігти їхньому потраплянню в кредитну кабалу.

Крім того, необхідність ухвалення законопроєкту пояснюється виконанням міжнародних зобов'язань, взятих Україною перед Міжнародним валютним фондом.