До початку зими залишається вже зовсім небагато часу, а це означає, що скоро розпочнеться цикл зимових різдвяно-новорічних святкувань, які традиційно відзначаються в Україні. Це період, коли збираються близькі люди і родичі, проживаючи разом цінні моменти. У зв'язку з переходом ПЦУ і УГКЦ на новий церковний календар дати деяких свят змістились.
Про дати головних новорічних свят 2023-2024 та пов'язані з ними традиції розповіли Вікна.
День Святого Миколая
Дата святкування — 6 грудня. Це свято перейшло до нас з язичницьких часів. На думку науковців, образ Миколая є спільним зі давньослов'янським богом Велесом – заступником звірів та худоби. Святого Миколая шанують за його милосердні вчинки і добрі справи, які він робив для інших. У цей день дарують подарунки дітям, приділяючи особливу увагу сиротам.
Святвечір
Святкується 24 грудня. У цю дату люди прикрашають оселю рушниками та солом’яними павучками. Це останній день різдвяного посту, коли не можна їсти нічого, доки не з'явиться на небі перша зірка – звістка про народження Ісуса Христа. Лише після цього накривають святковий стіл, подаючи 12 страв.
Різдво
Народження Ісуса Христа у Вифлеємі святкують 25 грудня. Це найбільше свято християн, і всі віряни обов'язково відвідують службу у церкві. Після цього розпочинається Коляда, коли різдвяні свята славлять піснями (колядками).
Щедрий вечір
Вечір 31 грудня перед Новим роком називають Щедрим вечором. З давніх часів заведено готувати святкові страви та просити Бога про найбажаніше. Також в цей день водять "козу" та щедрують, прославляючи господарів та отримуючи за це винагороду – солодощі та гроші.
Новий рік
Це календарне свято, яке відзначають в ніч з 31 грудня на 1 січня – початок нового календарного року. В Україні заведено готувати святковий стіл і влаштовувати гуляння.
Василія Великого
Це свято відзначається 1 грудня. У цей день заведено засівати оселі зерном, яке символізує нове життя та достаток. Зерно, яке залишається після обряду, потрібно віддати птахам або куркам – щоб добре неслися.
Водохреще
Дата святкування хрещення Ісуса Христа в річці Йордан — 6 січня. Це велике свято для всіх християн. На Водохреще заведено відвідувати ранкову службу в церкві, набирати освячену воду, а також занурюватися в освячену ополонку, що має форму хреста.
Стрітення
Це останнє серед різдвяно-новорічних свят, 40-й день від народження Христа, який припадає на 2 лютого. У цей день заведено церквах святити стрітенську воду і громничну свічку, яку запалюють під час грози і негоди.