З початком широкомасштабної війни в Україні багатьох громадян турбує питання придбання зброї для захисту свого життя та здоров’я, майна та своїх близьких. Під час дії воєнного стану процедура отримання дозволу на зброю частково змінилася і спростилася для певного виду зброї.
Як отримати дозвіл на зброю у 2023 році, розповіла адвокат Аліна Давидова Фактам ICTV.
Отримання дозволу на зброю під час воєнного стану
За її словами, в Україні отримання дозволу регулюється п.п. 1, 2 розділу 1 Положення про дозвільну систему, затвердженого постановою Кабміну. Дозвільна система поширюється на такі види зброї:
- вогнепальна зброя (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна) та бойові припаси до неї;
- холодна зброю (арбалети, мисливські ножі тощо);
- пневматична зброя калібру понад 4,5 мл і швидкістю польоту кулі понад 100 м/сек;
- пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів;
- споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, вибухові матеріали та речовини.
Під час дії воєнного стану процедура отримання дозволу на зброю змінилася. А саме, спрощено порядок надання дозволу на придбання, зберігання та носіння мисливської вогнепальної зброї та боєприпасів до неї. Це визначено наказом МВС №170 від 01.03.2022.
Тому фактично зараз в Україні діють два порядки отримання дозволів на зброю:
- загальний – Інструкція, затверджена наказом МВС України № 622 (поширюється на всі види зброї, яка охоплюється дією дозвільної системи);
- тимчасовий – затверджений Наказом МВС України від 01.03.2022 року №170, (поширюється на мисливську зброю в період воєнного стану).
Які документи потрібні для отримання зброї в 2023
Для отримання тимчасового дозволу на мисливську зброю під час воєнного стану потрібно звернутися до уповноважених підрозділів Нацполіції та надати такі документи:
- заява про видачу дозволу на придбання, зберігання та носіння мисливської зброї;
- копії сторінок паспорта громадянина України;
- копія військового квитка;
- копія посвідчення пенсіонера або ветерана військової служби, органів внутрішніх справ, Нацполіції, НАБУ, Служби судової охорони, Державної пожежної охорони та інших органів, або копію посвідчення члена громадського формування з охорони громадського порядку, або копією дозволу на зброю (за наявністю).
Для отримання загального дозволу на придбання будь-якого виду зброї потрібно звернутися до територіальних підрозділів поліції з такими документами:
- заява про видачу дозволу на придбання зброї на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання;
- заповнена картка-заява;
- медична довідка (крім охолощеної зброї);
- довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їхнього застосування (крім охолощеної зброї);
- платіжний документ з позначкою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги;
- копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта (або копії ID-паспорта та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання).
Для одержання дозволу на зберігання та носіння мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї, холодної та охолощенної зброї власник має надати до органів поліції такі документи:
- заява про видачу дозволу на зберігання та носіння зброї на ім’я керівника органу поліції;
- дві фотокартки 3 х 4 см;
- дублікат дозволу з позначкою магазину про продаж зброї, пристрою або з позначкою про їх переоформлення;
- платіжний документ з позначкою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги;
- договір страхування.
Процедура отримання дозволу на зброю 2023
Щоб отримати дозвіл на зброю, потрібно:
- подати до органів поліції пакет документів та отримати дозвіл на придбання зброї, який діє 3 місяці;
- зареєструвати зброю в органах поліції за місцем свого проживання з одержанням дозволу на її зберігання та носіння – це потрібно зробити протягом 10 днів із дня придбання.
Щоб купити лише мисливську зброю під час воєнного стану, потрібно:
- подати до уповноваженого підрозділу Нацполіції документи для отримання дозволу на придбання такої зброї;
- придбати мисливську зброю;
- подати до органів поліції необхідні документи разом із заявою про видачу дозволу на зберігання та носіння відповідної зброї.
Хто не може отримати дозвіл на зброю
В Україні діють вікові обмеження щодо можливості отримання дозволу на зброю:
- з 18 років - видається дозвіл на придбання холодної, вихолощеної, пневматичної зброї, а також дозвіл на придбання та зберігання (носіння) газових пістолетів;
- з 21 року – дозвіл на придбання мисливської гладкоствольної зброї;
- з 25 років – дозвіл на придбання мисливської нарізної зброї.
Крім того, отримати дозвіл на зброю не можуть громадяни, у яких будуть виявлені медичні протипоказання для володіння зброєю за результатами медичного огляду.