Новий закон про мобілізацію набере чинності 18 травня. У документі містяться оновлені правила призову та деякі аспекти військової служби. Як відбуватиметься оповіщення військовозобов'язаних до 18 травня та які нові норми вступлять в силу, пише NV.
Хто має з'явитися до ТЦК у травні 2024
Відповідно до нового закону, чоловіки зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК у строк та місце, зазначені в повістці, для постановки на військовий облік, визначення їх призначення на особливий період, направлення на медогляд. Визначення придатності до військової служби проводиться на підставі рішення ВЛК.
Законом передбачено, що в період мобілізації особи, які стоять на військовому обліку та які підлягають взяттю на нього, протягом 60 днів з дня оголошення мобілізації та не чекаючи отримання повістки мають уточнити:
- адресу проживання;
- номери телефонів;
- адреси електронної пошти;
- інші персональні дані.
Уточнення даних може проводитися у ТЦК, ЦНАПі або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста (реєстрація в ньому є добровільною).
Ті військовозобов'язані, які перебувають за кордоном, уточнити свої дані можуть або через е-кабінет, або через офіційну електронну адресу або офіційний номер телефону ТЦК за місцем перебування на військовому обліку.
Ще одне важливе нововведення, передбачене новим законом, - надання додаткового часу перед відправкою на військову підготовку тим громадянам, які самостійно прибудуть до ТЦК для мобілізації. Таким особам перед направленням на навчання час наступної явки до ТЦК встановлюється протягом 2 місяців з дня проходження медогляду.
Перевірка документів і вручення повісток
До 18 травня продовжують діяти чинні правила, відповідно до яких перевіряти документи у громадян має право поліція та військові на блокпосту, якщо вони уповноважені відповідним розпорядженням.
Після набуття чинності нового закону чоловіки призовного віку у період проведення мобілізації та під час дії воєнного стану зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ і надавати його для перевірки за вимогою:
- уповноважених представників ТЦК;
- співробітників Нацполіції;
- представників Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Перевірка документів має здійснюватися із проведенням фото- і відеофіксації процедури. Крім того, поліція та ТЦК можуть використовувати технічні прилади та засоби з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг".
Повістки вручатимуть громадянам особисто і під розпис про вручення, як це й було до ухвалення нового закону про мобілізацію. Окрім уповноважених представників ТЦК, повістки можуть вручати за розпорядженням ТЦК:
- виконавчі органи сільських, селищних, міських рад;
- керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій;
- керівники навчальних закладів.
Наразі процедуру вручення повістки регламентує постанова Кабміну № 1487, але невдовзі КМУ прийме нову постанову або внесе зміни до існуючої, щоб привести її у відповідність до нових правил мобілізації.
За новим законом, вручення повісток через електронний кабінет призовника або електронною поштою не відбуватиметься.
До 18 травня в повістці обов’язковим є номер розпорядження керівника ТЦК, який її підписав та доручив видати. З 18 травня цей пункт із форми повістки прибирають, крім того, дозволяють електронний підпис.
Після отримання повістки громадянин зобов’язаний з’явитися у зазначене місце та у вказаний строк. За порушення правил військового обліку, регламентованих новим законом, передбачені обмеження громадян. Зокрема, обмеження в керуванні транспортним засобом до виконання обов’язків згідно з законом.