Нове мобілізаційне законодавство визначає порядок адміністративного затримання і доставлення громадян до ТЦК. Якими повноваженнями при цьому наділені працівники ТЦК, а якими – поліцейські, розповідає Судово-юридична газета.
Фахівці зазначають, що відповідно до нових норм, здійснювати адміністративне затримання можуть лише поліцейські за певних обставин. Це можливо у разі порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, а також порушення ними законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Водночас працівники ТЦК не мають права без поліції затримувати громадян і доставляти їх у військкомати, а поліція - вручати повістки без представників територіальних центрів.
Затримувати громадян дозволяється на термін не більше трьох годин.
Повноваження працівників ТЦК
Як йдеться у постанові КМУ №560, керівники районних чи міських ТЦК можуть звертатися до поліції для адміністративного затримання та доставлення осіб до ТЦК. Крім того, вони можуть разом з представниками поліції брати участь у заходах адміністративного затримання та доставляння до ТЦК громадян, які відмовляються отримувати повістки або порушують правила військового обліку.
Які саме заходи маються на увазі в постанові – не конкретизується. Проте в будь-якому випадку ТЦК не уповноважені на здійснення затримання і доставлення.
Повноваження поліції
Поліція не може вручати повістки, але може входити до груп оповіщення і перевіряти військово-облікові документи. Якщо громадянин під час здійснення оповіщення відмовляється від отримання повістки або відмовляється прослідувати до ТЦК під час перевірки військово-облікових документів, поліція має право здійснити адміністративне затримання.
Прослідувати до ТЦК громадянину можуть пропонувати старші групи оповіщення у таких випадках:
- якщо встановлено, що особа порушує правила військового обліку;
- якщо виявлено розбіжності військово-облікового документа з військово-обліковими даними реєстру "Оберіг".
Самостійно поліція може затримувати громадян і доставляти їх до ТЦК у таких випадках:
- якщо в особи відсутні військово-облікові документи;
- якщо є дані, що особа перебуває в розшуку (така інформація перевіряється в реєстрах та базах даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС).