З набуттям чинності закону 10449 стало можливим вилучення авто у громадян. Водночас ця норма викликала в суспільстві дискусії щодо її конституційності. Чи законною є конфіскація авто у населення, в які способи це може відбуватися та які наслідки матиме, пояснив юрист Main Business Partner Олександр Маліновський, пише NV.
За словами експерта, комітет ВР з питань національної безпеки, оборони й розвідки дійшов висновку, що вилучення авто не суперечить Конституції та є виправданим заходом в умовах воєнного стану.
Маліновський додав, що за квітень 2024 року кількість реєстраційних дій в Україні зросла на 42%. Такі дані надав Головний сервісний центр МВС.
Як можуть конфіскувати авто
Транспортні засоби можуть передаватися на задоволення потреб військових формувань в умовах воєнного стану одним зі способів:
- вилучення;
- примусове відчуження;
- добровільна передача (оформлюється відповідним наказом на підприємстві).
Вилучення транспортних засобів передбачає безоплатне позбавлення підприємств державної форми власності права господарського відання або оперативного управління майном із дотриманням таких умов:
- відшкодування вартості не проводиться;
- здійснюється за рішення вищого командуванням ЗСУ або окремих підрозділів, а також за погодженням з місцевою адміністрацією (без погодження майно може вилучатися лише у місцях ведення бойових дій);
- складається акт вилучення;
- вилучене майно повертається протягом 30 днів з дня оголошення демобілізації.
Примусове відчуження передбачає позбавлення власника права власності на майно, що перебуває в приватній чи комунальній власності, з дотриманням таких умов:
- здійснюється на оплатній основі з відшкодуванням вартості;
- транспорт може бути відчужений як у бізнесу, так і у громадян;
- складається акт відчуження;
- здійснюється оцінка вартості майна;
- відчужене майно поверненню не підлягає.
Не вилучатиметься транспорт у випадках, якщо він є єдиним джерелом доходу чи є єдиним транспортним засобом у власності громадянина.