День Петра і Павла 2024: коли відзначатимемо свято за новим календарем

Щороку в середині літа християни відзначають свято Петра і Павла. Ці двоє апостолів були відданими учнями Ісуса і продовжували проповідувати християнство після його вознесіння на небеса. Утім, через перехід на новоюліанський календар дата святкування Дня Петра і Павла в 2024 році зміниться.

 Коли відзначаємо свято Петра і Павла

Тепер, згідно з новим календарем, двох найважливіших християнських апостолів вшановують 29 червня за новим стилем. У 2024 році День Петра і Павла випадає на суботу. До переходу на новоюліанський календар свято відзначали 12 липня.

Історія свята Петра і Павла

Свято Петра і Павла відзначається приблизно з IV століття. З найбільшим розмахом його святкують у католицьких країнах, особливо в Італії, зокрема в Римі та Ватикані, де поховані мощі святих.

Апостол Петро в християнстві вважається охоронцем ключів від раю і першим в історії Папою Римським. Він є автором двох книг Нового Заповіту. До знайомства з Ісусом Петро був звичайним рибалкою, а потім став його найближчим учнем.

Апостол Павло офіційно не входив до числа 12 найближчих учнів Христа, але зробив великий внесок у проповідування християнства. Спочатку він був гонителем віруючих, але потім розкаявся і написав кілька християнських послань. Петра і Павла стратили за віру в один день — 29 червня. Апостола Петра розіп'яли на хресті, а Павла обезголовили.

Традиції святкування Петра і Павла в Україні

В Україні свято Петра і Павла відзначали з великим розмахом. До свята готувалися заздалегідь, дотримуючись посту, який називають Петрів піст. Тривалість посту залежить від дати Трійці.

За кілька днів до свята в оселях проводили генеральне прибирання, прали постільну білизну та міняли набивку матраців. Зовні хати білили, а в саду прибирали безлад. Якщо на Петра і Павла оселя не була прибрана, господарів могли присоромити.

На саме свято українці відвідували богослужіння, а також збирали перший сніп сіна на полі. Зерно з нього освячували в церкві, навіть якщо воно ще не дозріло. Молодь на свято веселилася, співала пісні, купалася і гойдалася на гойдалках.

Традиційною українською стравою на Петра і Павла є мандрики — пісочні коржі з начинкою. Згідно з легендою, таку їжу брали з собою апостоли під час довгих мандрівок світом.

Заборони на Петра і Павла

Заборони на Петра і Павла такі ж, як і в інші церковні свята. У це свято не можна:

  • сваритися, підвищувати голос, кричати на інших людей;
  • мстити і заздрити;
  • зловживати алкоголем;
  • відмовляти в допомозі та підтримці;
  • неохайно виглядати, носити брудний і зношений одяг.

Цього дня українці намагалися поводитися добре і робити хороші вчинки. Вірили, що апостол Петро спостерігає за людьми з небес і вирішує, кого впустити в рай.

Новини компаній
16:20, 28 листопада