Кабінет міністрів схвалив законопроєкт, що передбачає внесення змін до державного бюджету та Податкового кодексу. Відповідно до документу, видатки цьогорічного кошторису збільшать одразу на 500 млрд грн, зокрема, за рахунок підвищення податків для населення. Таке рішення викликане нестачею коштів на потреби оборони.
Як може змінитися оподаткування ФОП після запровадження змін, пише видання DOU.
Які податки планують підвищити
У початковій пропозиції уряду передбачалось, що ставку податку на додану вартість (ПДВ) підвищать з 20% до 22-23%, а військового збору — з 1,5% до 5%. Також планували зобов'язати сплачувати військовий збір фізичних осіб-підприємців (ФОПів).
Доопрацьований варіант законопроєкту, який Кабмін схвалив 18 липня, не передбачає підвищення ПДВ. Натомість планується суттєво розширити базу оподаткування військовим збором, а також підвищити його ставки.
Зокрема, для українців можуть запровадити такі нововведення:
- збільшення ставки військового збору з 1,5% до 5% для фізичних осіб;
- запровадження військового збору для юридичних осіб (зокрема тих, які перебувають на основній та спрощеній системі оподаткування) у розмірі 1% від доходу;
- запровадження військового збору для ФОП І, ІІ та ІV груп у розмірі 5% від двох мінімальних зарплат на місяць (сумарно 800 грн на місяць);
- запровадження військового збору для ФОПів III групи — 1% від доходу (загалом такі ФОПи сплачуватимуть 6% від доходу: 5% єдиного податку та 1% військового збору).
Крім того, Кабмін пропонує стягувати військовий збір при здійсненні деяких операцій:
- 5% від вартості банківських металів;
- 30% від вартості ювелірних виробів;
- 15% від вартості легкових автомобілів, придбаних юридичними та фізичними особами (за виключенням випадків, коли автомобілі придбають для осіб з інвалідністю);
- 5% від доходу з продажу нерухомості фізичними особами, які протягом року продали один об’єкт нерухомості;
- 5% від тарифу за користування мобільним зв’язком.
Коли зростуть податки для українців
Зміни до бюджету та Податкового кодексу, що передбачає схвалений урядом законопроєкт, набудуть чинності лише після того, як його ухвалить Верховна Рада. Очікується, що проєкт закону можуть винести на голосування наприкінці серпня. Тоді, ймовірно, підвищення податків відбудеться вже восени 2024 року.
Планується, що переважна частина коштів, які будуть отримані за рахунок підвищення податків, підуть на фінансування армії. Зокрема, це дозволить збільшити виплати військовослужбовцям, придбати військову техніку, побудувати фортифікації.