Уперше про цифрову валюту в Україні почали говорити з 2016 року. Обмежену кількість е-гривні випустили в 2018 році в межах тестування, яке тоді відбулося в закритому середовищи. Попри війну, проєкт щодо впровадження цифорової валюти продовжує розвиватися.
Що таке цифрова валюта та коли вона може з’явиться в Україні, розповіли Факти ICTV.
Цифрова валюта в Україні – що це
Цифрова гривня – це абсолютно новий платіжний засіб, не пов’язаний із традиційною банківською системою, але емітентом його також є Національний банк України. Особливість її в тому, що вона існує тільки у цифровому вигляді, ніколи не набуваючи фізичної форми. Вона зберігається на рахунках у спеціальних електронних гаманцях.
Як і готівкові гроші, цифрова валюта гарантується державою. Тобто її можна буде використовувати для будь-яких платежів, де приймають гривні. На відміну від криптовалюти, цифрова валюта не така мінлива і не використовується для сумнівних цілей.
Міністерство цифрової трансформації України в 2021 році підписало меморандум зі Stellar Development Foundation з метою розробки національної цифрової валюти.
Платежі цифровою валютою мають низку переваг перед традиційними платежами:
- зниження транзакційних витрат - цифрові платежі дешевші, оскільки вони не потребують участі посередників;
- цифрові платежі оброблятимуться швидше;
- надання доступу до фінансових послуг людям, які не мають банківського рахунку.
Перспективи цифрової валюти в Україні
Наразі НБУ та інші органи влади працюють над розробкою нормативної бази та досліджують можливість випуску е-гривні. У жовтні 2022 року Укрпатент зареєстрував торгову марку е-гривня для НБУ. Тим часом Мінцифра співпрацює з приватним сектором над розробкою інноваційних рішень на основі цифрової валюти.
Очікується, що до кінця 2024 Нацбанк проведе відкрите тестування державної цифрової валюти. Тоді, в разі збереження темпів, Україна зможе перейти на е-гривню в 2026 році.