У Швеції існує національне прислів'я: "Lagom är bäst", яке перекладається як "В міру — найкраще". Воно прийшло з часів їхніх предків, вікінгів: коли ті по колу пускали чашу з вином, кожен відпивав в міру - так, щоб залишити іншим, при цьому не образити себе.
Вважається, що lagom, "саме в міру", є головною якістю справжнього шведа та шведського способу життя. Саме це дозволяє їм жити в гармонії з собою і зі світом. Особливу частину "лагом" складає мистецтво планування та визначення цінності речей, яке не завадить перейняти в шведів усім.
Шведи вміють знаходити золоту середину, не витрачаючи зайвих сил та зайвих грошей, а також не бажаючи платити за непотрібне. Вони надають перевагу розумному споживанню, причому не "від бідності", а "для достатку".
На гроші та речі потрібно дивитися об'єктивно
Щоб успішно управляти особистими фінансами, потрібно чітко розуміти структуру доходів і витрат, дивитися на все збоку і не поспішаючи аналізувати особисту економіку. Головне – правильно розставити пріоритети, не витрачаючи зайвого і максимально використовуючи те, що є.
Витрачати гроші потрібно з розумінням того, за що ви платите
З цього підходу до грошей народився знаменитий "шведський стиль": прості та функціональні речі без непотрібних прикрас. Шведи витрачають гроші лише на якісні речі, які виконуватимуть покладені на них функції та довго служитимуть. За якість можна і потрібно платити справедливу ціну.
Витрачати гроші для себе, а не для інших
Навіть за наявності зайвих грошей шведи ніколи не куплятимуть речі для того, щоб хвалитися ними перед кимось та демонструвати свій статус. Якщо хтось і наважується показати свої капітали, то робить це скромно і з розумом: за рахунок якісної тканини в скромному одязі, авторських речей, виробів ручної роботи.
Накопичувати для себе, а не заради накопичень
Шведи цінують фінансову безпеку, тому регулярно відкладають у скарбничку кошти, які не потрібні прямо зараз. Якщо вони мають фінансову мету, то наполегливо просуваються до неї без зупинок і слабкостей. При цьому вони ніколи не роблять метою гроші як такі, адже тоді щастя вони не принесуть.
Потрібно бути щасливими зараз, а не коли заробите
Головне фінансове правило "лагом": не варто робити заробляння грошей головною метою в житті. Шведи вважають, що не можна відмовляти собі в нормальному житті та сподіватися на те, що "заживуть на повну" вже тоді, коли накопичать капітал. Треба знаходити можливості насолоджуватися життям вже зараз, ставлячи на перший план маленькі радості, не пов'язані з грошима: спілкування з близькими, прогулянки на природі, хобі.