От-от на обрії законопроєкт №12076, який обіцяє внести чимало нових правил. Але не поспішайте хвилюватися — це ще не фінал! Депутати тільки на перше читання спромоглися, тому до остаточного тексту руки ще не дійшли. Що ж там задумали, і як це вплине на нас із вами?
Хлопці стають "під приціл" із 17 років: що це означає
За чинними правилами хлопці у рік, коли їм "стукає" 17, вже мають зареєструватися на військовий облік. Закон у цьому нічого нового не пропонує, але є нюанси в процедурі. Раніше зведені списки таких юнаків мали передавати у військкомати (чи як їх офіційно називають — ТЦК та СП) школи, університети та навіть місцеві органи влади. Натомість тепер весь обов'язок можуть перекласти безпосередньо на самих хлопців. Іншими словами: хочеш на облік? Іди, збирай документи і реєструйся сам.
До речі, часу на це хлопцям теж додали. Якщо раніше обліковатися треба було до кінця березня, то тепер — аж до 31 липня. Такий собі літній "дедлайн". Це, мабуть, для зручності, але одночасно — більше відповідальності, пише Weukraine.
Як це працює? Трохи про електронний облік
Одна з ключових змін — можливість взятися на облік онлайн. Це можна зробити завдяки платформі "Резерв+" — за умови, що у вас є банківський рахунок і ви зареєстровані через систему BankID. Але тут є одна помітна проблема: не всі 17-річні "новачки" мають рахунки в банках, особливо ті, хто живе у віддалених регіонах. А якщо немає рахунку, то доведеться крокувати у ТЦК та СП і приносити документи "по-старому".
До речі, особисте відвідування передбачає цілий пакет паперів: від паспорта та довідки з місця навчання до класичних 4 фото на документи. Нічого дивного, але такий "паперовий" підхід погано вписується у наш цифровий час.
Що з медоглядом
А ось медогляд вирішили забрати з цього процесу. Якщо закон затвердять, то хлопці проходитимуть комісії і перевірки вже ближче до свого призову на службу чи підготовки. Тобто, під час первинного взяття на облік — лікарів на горизонті не буде. Що ж, може, це й добре, бо часто батьки скаржаться на зайве тягання дітей по кабінетах. Але з іншого боку, питання придатності до служби могло б уже тоді вирішуватись.
А якщо "запізнився"?
Тут все серйозніше. Якщо до 31 липня юнак не стане на облік, то після цього зробити це онлайн вже не вийде. Доведеться йти особисто до ТЦК. І якщо на той момент хлопцю ще немає 18 років, то ситуація пройде без наслідків. А от якщо вже виповнилося 18 — готуй гаманець. Штрафи за запізнення можуть сягати від 17 до 25 тисяч гривень! Але, чесно кажучи, це виглядає дивно: звідки у 18-річного такі суми?
До речі, якщо є поважна причина (скажімо, хвороба чи перебування в зоні бойових дій), то можна уникнути штрафу. Але треба надати відповідні документи, щоб це підтвердити.
Жінки — що для них змінюється
Ось тут теж є своя інтрига. Якщо на обліку медиків та фармацевтів уже нічого нового, то тепер додаються жінки, які самі захотіли пройти базову військову службу. Цікаво, що обов'язкового призову для них немає — все виключно добровільно. Але подавати заяву для такого бажання доведеться особисто в ТЦК. Іншими словами, поки що жінок не запрошують пройти весь облік повністю онлайн. Це вже викликано критикою як зайвий формалізм, бо не всі готові витрачати час і нерви на черги.
Що з хлопцями за кордоном?
Ось тут ситуація складніша. Ті, хто опинився за кордоном після початку повномасштабного вторгнення і на той момент були неповнолітніми, можуть потрапити в глухий кут. Постанова, яка мала забезпечити автоматичну постановку таких юнаків на облік, ще не працює як слід. І все це призводить до проблем із оформленням паспортів чи інших документів. Заступник голови Державної міграційної служби навіть визнав, що система ще на стадії "налаштування". І коли вона запрацює? Якось неясно.
Чи є корупційні ризики?
Як завжди, не обійшлося без цього. Наприклад, визначення відстрочок від служби на базовому рівні викликало чимало питань. Адже районні комісії можуть самостійно виносити рішення, що суперечать законам. Це, на думку експертів, створює простір для потенційних зловживань і нерівності.