Працюйте або повертайтеся: канцлер Німеччини зробив нову заяву щодо українських біженців

От уявіть собі: серед усіх європейських країн Німеччина стала своєрідним "пристанищем" для наших співвітчизників. Зараз там перебуває понад 1,14 мільйона українців зі статусом тимчасового захисту. Це найбільша цифра серед усіх держав ЄС. Проте останнім часом українські біженці почали з’являтися у виступах місцевих політиків не в найкращому світлі.

Наприклад, канцлер Олаф Шольц нещодавно заявив: мовляв, настав час або працевлаштуватись, або ж подумати про повернення додому. Що він мав на увазі?

Занадто багато людей залишаються тут надто довго. Вони мають почати працювати зараз, – зазначив Шольц під час візиту до Києва.

Яка кількість українців працевлаштована

Згідно з офіційними даними, працевлаштовані лише близько третини українців, які опинились у Німеччині. Причин тут кілька.

По-перше, це досить складна програма адаптації. Ви ж не можете просто прийти і влаштуватися на роботу – спочатку треба вивчити мову. А з місцями на мовних курсах проблеми: їх банально не вистачає на всіх. По-друге, існує упередженість з боку місцевих роботодавців і навіть політиків.

Цікаво, що в Німеччині досить поширені антимігрантські настрої. Як зазначає Сергій Сумленний, німецький політолог, навіть ті партії, які раніше не спекулювали на цій темі, зараз намагаються отримати політичні дивіденди, підсилюючи негатив до мігрантів.

Шольц, схоже, теж вирішив "зіграти на публіку". За словами Сумленного, його заяви про біженців – це спроба змістити увагу суспільства з інших проблем, наприклад, з недостатніх поставок зброї для України. Іншими словами, канцлер намагається показати, що проблеми створюють самі українці, які "приїхали і не хочуть працювати".

Чи дійсно українці "ледарі"

Насправді все далеко не так однозначно. Експерти зазначають що Німеччина дуже гостро відчуває нестачу кваліфікованих кадрів, особливо в таких галузях, як медицина чи будівництво.

Проте є нюанси. Наприклад, тривалі процедури визнання кваліфікації, здобутої в Україні, створюють справжні перепони. Додайте сюди мовний бар’єр і необхідність догляду за дітьми – і ви отримаєте картину, чому українцям важко швидко інтегруватися в ринок праці.

Чи справді Німеччина хоче, щоб українці поверталися

Попри слова Шольца, чимало німецьких політиків зацікавлені, щоб українці залишились. Адже демографічна ситуація в країні не на користь місцевого ринку праці. За даними Федерального інституту демографічних досліджень, у Німеччині відчувається нестача працівників, і ця проблема тільки загострюватиметься в найближчі роки. Тож українці можуть стати рятівним кругом для економіки.

А що далі

Станом на кінець жовтня 2024 року у Німеччині перебуває понад 1,14 мільйона українців. Це майже третина всіх біженців із України в Європі. Але чи стане Німеччина для них новим домом – залежить не лише від політичних і економічних чинників, але й від ставлення до них самих німців. Одне зрозуміло точно: поки що і українцям, і Німеччині є над чим працювати.