Війна тягнеться вже третій рік, і, хоч як би складно не було, українці не перестають вірити у свою перемогу. Так, цифри говорять самі за себе: за різними опитуваннями, від 83% до 88% громадян твердо вірять, що наша країна переможе. Це — багато. Але разом із тим на горизонті з’являються і нотки сумніву.
Чи готові ми до переговорів
Схоже, що так, але є нюанси. Ще рік тому приблизно третина українців категорично відкидала ідею діалогу з росією. А зараз таких людей лише 12%. Такі дані оприлюднило дослідження Info Sapiens, яке замовив центр "Нова Європа".
Але не варто думати, що йдеться про здачу територій. Як пояснює заступник директора "Центру Разумкова" Михайло Міщенко, більшість людей хоч і говорить про переговори, але ніколи не погодиться визнавати окупацію наших земель. Тих, хто готовий змиритися з втратою територій, — всього близько 9%.
Складний вибір між миром і визволенням територій
Антон Грушецький, виконавчий директор КМІС, додає ще цікаві деталі. За його словами, понад половина українців готові, так би мовити, "поставити паузу" у боротьбі за окуповані території, але лише в обмін на конкретні та надійні гарантії безпеки. Що це означає? Люди не хочуть повторення історії з Будапештським меморандумом, коли нам багато пообіцяли, а на ділі ми лишилися з нічим.
Якщо гарантій немає, про які переговори може йти мова? — думають 64% українців. І це теж результати дослідження Info Sapiens.
До речі, українці часто ставлять слушне питання: якщо нас будуть змушувати "заморозити" війну, не приймаючи до НАТО, то чим це відрізнятиметься від ситуації, коли ми віддали ядерну зброю? Один із киян під час опитування відверто сказав журналістам: