В Україні з'явилася нова цивільна професія — демінер: чим займаються такі фахівці та чому їх не варто плутати з саперами

В Україні через війну з'явилася нова цивільна професія — демінер. Ще донедавна більшість із нас навіть не уявляли, що таке існує. Але тепер громадяни можуть долучитися до важливої справи — розмінування територій, які забруднені вибухонебезпечними предметами. І що цікаво, цю професію опанувати можуть навіть ветерани з ампутаціями.

На Київщині, у лісах, де раніше стояли російські окупанти, зараз працюють команди демінерів. Тут вони вже півтора тижня досліджують кожен сантиметр землі, адже під ногами можуть ховатися залишки артилерійських снарядів чи інших небезпечних "подарунків".

У березні 2022 року тут точилися бої. Російська армія залишалася тут трохи менше місяця. Після того, як вони пішли, ми почали розміновувати територію. Для пошуку використовуємо металодетектори, які ловлять металеві сигнали, — розповідає 21-річна демінерка Діана Обжелян.

Їхня робота триває за будь-якої погоди: дощ, вітер чи палюче сонце — не важливо. Обстежена територія позначається спеціальними маячками, а потім — коротка перерва і знову до справи, доки не почне сутеніти.

До речі, Діана — наймолодша у своїй команді. Вона здобула фах у британсько-американській компанії Halo Trust, яка займається розмінуванням в Україні.

Навчання тривало менше місяця. Ми займалися у Броварському районі, спочатку опановували теорію, а потім були практичні заняття. Усі, хто впорався із завданнями, почали працювати, — ділиться дівчина.

Якщо за кордоном професія демінера добре відома, то для України це новинка. Офіційно її запустили лише наприкінці минулого року. Над розробкою стандарту працювало Міністерство економіки разом із приватними компаніями.

Чим відрізняється демінер від сапера

Тут важливо не плутати. Демінери займаються виключно пошуком небезпечних предметів, тоді як сапери знешкоджують і утилізують знайдені міни та вибухівку.

Завдання демінера — знайти й ідентифікувати небезпеку. Далі за справу беруться сапери або спеціалісти ДСНС, — пояснює інструкторка Юлія Теплюк.

Для роботи демінери використовують спеціальні набори. Наприклад, Дмитро, один із інженерів, показує сумку, яка на перший погляд нагадує стоматологічний набір. Але в ній — усе необхідне для розмінування: дзеркало для пошуку мін-сюрпризів, лопатка для акуратного викопування сигналу.

До речі, розмінування можливе не лише вручну. Сучасні технології дозволяють використовувати дрони або металошукачі, що значно полегшує завдання. А ще, що важливо, ця професія відкрита для людей з інвалідністю. Наприклад, ветерани з ампутаціями можуть цілком успішно долучатися до цієї справи. Це не лише робота, а й справжня місія — повернути безпеку на рідну землю.