Чи потрібні вибори під час війни? Виявляється, більшість українців на це питання відповідають "ні". За даними соціологічних опитувань, думки розділилися: проведення парламентських і місцевих виборів підтримує 46% опитаних, тоді як 52% виступають проти. Щодо президентських виборів, то ситуація ще категоричніша — більше 60% респондентів не підтримують таку ідею, хоча кілька місяців тому цей показник сягав аж 70%.
Українці розповіли, чи хочуть вони проведення виборів під час війни: результати опитування
З виборами президента наразі все зрозуміло — суспільство проти. Щодо інших — можна сперечатися. Але варто пам'ятати: якщо вибори все-таки призначать, українці підуть голосувати, як завжди, і навіть отримають від цього своєрідне задоволення. Схоже, ми скучили за політичним життям, — поділився думками керівник соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович в інтерв'ю ВВС.
Щодо довіри до лідерів...
Володимир Зеленський залишається тим, кому українці найбільше довіряють. У жовтні цього року його діяльністю були задоволені 69% опитаних.
На президентських виборах він матиме серйозні шанси на перемогу. А от із парламентськими — все не так просто. "Слуга народу" та її робота у Верховній Раді викликають негативні оцінки, — зауважив експерт.
І тут цікава деталь: якщо у списках кандидатів з'явиться Валерій Залужний, екс-головнокомандувач ЗСУ, то він цілком може стати основним конкурентом Зеленського й навіть вийти на перше місце. Та не все так безхмарно для нинішнього президента. Головний докір — йому не вдалося змінити країну.
Корупція нікуди не поділася, а оточення, якому люди не довіряють, залишилося. Ці претензії до Зеленського лунають давно й, очевидно, залишаться основними під час виборів. Це той багаж, який важко скинути, — пояснив Антипович.
А як щодо інших політичних фігур
Соціолог зазначає, що Сергій Притула, Кирило Буданов, Олександр Сирський і Дмитро Кулеба мають рівень довіри на рівні близько 50%. А ось політики з "радянською ностальгією" та підтримкою російської мови все ще мають шанс потрапити до Верховної Ради. Щоправда, перспективи Юрія Бойка виглядають слабкими.
Він може мобілізувати проросійський електорат, але справжній виграш отримають нові обличчя, які говоритимуть про "особливий" український шлях, — припустив експерт.
Не варто скидати з рахунків і Петра Порошенка. Хоча дві третини українців йому не довіряють, його електорат залишається вірним.
Це ядро, яке майже неможливо розхитати, — вважає соціолог.
Що далі
Чинний президент, Володимир Зеленський, не втратив своєї легітимності навіть після 21 травня 2024 року. Його повноваження триватимуть, поки не буде обрано наступного лідера. Але війна вносить свої корективи. Конституція та закон про воєнний стан чітко зазначають, що вибори зараз неможливі. І це лише додає тягаря відповідальності президенту, якого ми не обирали вдруге, але який керує країною в найважчий час її історії.