Ідея закінчити війну між Україною та росією "тут і зараз" викликає занепокоєння серед британських військових. Вони впевнені: це буде не мир, а лише перепочинок для кремля. Мовляв, росія використає цей час, щоб зібратися з силами та підготувати новий, ще масштабніший конфлікт. Про це заявили на Міжнародній конференції бронетехніки у Фарнборо.
Генерал-лейтенант Майк Елвісс, командувач польової армії Великої Британії, наголосив: якщо бойові дії припиняться, росія швидко відновить свої сили. А ще — зміцнить дружбу з такими "потужними друзями", як Китай, Іран і Північна Корея. Не надто приємний сценарій, чи не так?
"росія адаптується і повернеться сильнішою"
А от генерал-лейтенант Ральф Вуддісс, який представляє союзний корпус швидкого реагування НАТО, впевнений: російська армія — не така вже й слабка. Вони добре пристосовуються до ситуації. Якщо зараз війна затихне, наступного разу їхнє військо буде значно сильнішим.
З ним погоджується генерал-майор Метью Ван Вагенен із європейської штаб-квартири НАТО. За його словами, росія вже активно відновлює свої ресурси, і повернення до рівня 2022 року може статися швидше, ніж усі очікують. Що це означає для України та Заходу? Нічого хорошого.
Дефіцит озброєння: чому НАТО хвилюється
До речі, є ще одна проблема, про яку згадують військові експерти НАТО. У країнах Альянсу вже починає бракувати бронетехніки. Це наслідок не тільки активної допомоги Україні, а й десятиліть скорочення витрат на оборону. Як кажуть, наслідки економії тепер даються взнаки.
Щоб хоч якось виправити ситуацію, британська армія вирішила інвестувати серйозні гроші — 5 мільярдів фунтів. Уявіть собі, планується закупити понад 600 броньованих машин Boxer і майже 150 новеньких танків Challenger 3. Але все це має надійти лише до 2030 року. Тобто швидкого результату чекати не варто.
А що каже Трамп
А тим часом Дональд Трамп заявив, що, якщо він повернеться до Білого дому, то закінчить війну в Україні за 100 днів. Звучить красиво, правда? Проте союзники по НАТО сумніваються, що це не можливо без серйозних поступок Києва. Є побоювання, що такі переговори можуть завершитися втратою значних територій.
Чому мирна угода — не панацея
Європейські дипломати теж попереджають: довіряти путіну — це як грати в рулетку, де результат завжди проти вас. Можливо, це не зовсім очевидно, але перемир'я зараз може стати початком нових проблем. Якщо кремль отримає паузу, то з часом почне діяти ще більш агресивно.
І ось тут виникає ключове питання: чи справді мир, укладений на таких умовах, вартий своєї ціни.