Без посередників: антикорупційні органи хочуть самі відкривати справи проти нардепів

В Україні назрівають зміни в антикорупційній сфері. Керівники НАБУ і САП виступили з ініціативою змінити законодавство, щоб самостійно вносити справи щодо народних депутатів у Єдиний реєстр досудових розслідувань.

Зараз розслідувати корупцію серед депутатів ці органи можуть, але от почати офіційне розслідування — ні. Для цього потрібно звертатися до генерального прокурора, а це, м’яко кажучи, створює незручності.

Що пропонують змінити

Очільник САП Олександр Клименко та директор НАБУ Семен Кривонос під час пресконференції наголосили: правоохоронці мають отримати можливість самостійно розпочинати справи проти нардепів, не залежачи від рішень генпрокурора.

Клименко прямо заявив:

Зараз ситуація виглядає нелогічно. Ми зобов’язані розслідувати такі справи, але не можемо їх почати самостійно. Це несправедливо і лише ускладнює боротьбу з корупцією.

Кривонос підтримав цю позицію, додавши, що нинішня система створює зайві ризики:

Уявіть ситуацію: є оперативна інформація, що нардеп бере хабар. Ми не можемо одразу внести це до реєстру, а повинні йти до генерального прокурора і чекати його рішення. А це — зайвий час, а інколи й витік інформації.

Що зміниться, якщо закон ухвалять

Усе стане простіше. Якщо НАБУ чи САП дізналися про кримінал — вони зможуть одразу ж відкривати провадження, без зайвих узгоджень. І найголовніше — це зменшить ризик "зливу" інформації.

До речі, влада вже й сама подумує про такі зміни. У Держантикорупційній програмі на 2023–2025 роки є пункт про перегляд закону. Тож, може, скоро система стане трохи менш "забюрократизованою". Хоча... подивимося, як воно буде насправді.