Недосип і мозок: що насправді відбувається, коли ми не спимо

Колись замислювалися, що відбувається в голові, коли кілька ночей поспіль спиш по кілька годин? Здається, що світ став у два рази повільнішим, а ви самі — ніби старий телефон, який зависає на найпростішій задачі. Вчені, до речі, вирішили перевірити, що саме відбувається в організмі, коли людина не висипається. І, чесно кажучи, результати досліджень звучать не дуже втішно.

Експеримент: як тестували вплив недосипу

В Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі разом із колегами з інших наукових установ вирішили розібратися, що коїться з мозком у стані недосипу. Для цього вони взяли 12 пацієнтів із епілепсією (бо в них уже були імплантовані електроди для моніторингу мозкової активності) і провели досить жорстку перевірку – змусили їх провести ніч без сну. Все заради науки!

Що відбувається з мозком без сну

І ось що вийшло. По-перше, нейрони втомлюються не менше за вас. Вони стають повільні, ледачі й ніби перестають розуміти, що від них хочуть. Їм складніше передавати сигнали, через що мозок починає гальмувати: думає довше, реагує повільніше, пам’ять просідає, а концентрація – ну, її майже нема.

Мозок ніби "дрімає"

Ще цікавіше, що деякі ділянки мозку взагалі починають працювати в режимі "дрімаю", навіть якщо ви ще не заснули. Дослідники помітили, що в окремих частинах мозку виникають хвилі, схожі на ті, що бувають під час глибокого сну. Тобто виходить такий собі дивний ефект: людина начебто не спить, але мозок уже частково вимикається.

А як це впливає на тіло й настрій

А тепер додайте до цього гормональний хаос. Організм починає виробляти більше кортизолу – гормону стресу. Тому після поганої ночі ви стаєте нервовими, роздратованими і здатними зірватися на будь-яку дрібницю.

Отже, висновок простий: хочете залишатися адекватними, продуктивними і не відчувати себе розбитими – спіть. Без жартів. Ваш мозок вам потім подякує.