Земля нагрівається швидше, ніж усі думали: вчені ошелешили новими результатми досліджень

Ну що, маємо черговий кліматичний рекорд. Січень 2025 року став найтеплішим за всю історію спостережень. Уявіть собі: середня температура приземного повітря сягнула 13,23°C! Це на 0,79°C більше за середній показник 1991-2020 років. А якщо відмотати ще далі – до доіндустріального періоду – то різниця взагалі шалена: +1,75°C.

І що цікаво, ця тенденція не одинична. Останні 19 місяців поспіль температура стабільно перевищує доіндустріальні норми на 1,5°C і більше (окрім одного). А якщо взяти цілий рік – від лютого 2024-го до січня 2025-го – то виходить, що середня температура за цей період була на 0,73°C вищою за норму останніх трьох десятиліть.

Море теж не відстає

А ще й океани прогрілися. Температура поверхні моря у січні стала другою найвищою за всю історію спостережень. Лише минулий рік був трохи гарячішим. І це, між іншим, не просто якісь випадкові коливання – це тренд.

Саманта Берджесс (фахівчиня з клімату) каже, що ці рекорди йдуть один за одним, попри всі природні явища, які мали б хоча б трохи "пригальмувати" нагрівання. Той же Ла-Нінья, що зазвичай охолоджує океан, цього разу не допоміг. Тож щось тут явно не так.

Зима, яка не прийшла

Якщо говорити про Європу, то там усе теж непросто. Середня температура січня була на 1,8°C вищою за норму, і цей місяць став другим найтеплішим за історію спостережень у регіоні. Першість досі утримує січень 2020 року, але ненадовго, мабуть.

Особливо спекотно було на сході та півдні Європи – в Україні, на Балканах, у західній частині росії. Люди, напевно, вже й забули, що таке справжня зимова холоднеча.

Хоча ні, дехто не забув. Наприклад, мешканці Ісландії, Великої Британії, Ірландії та північної Скандинавії. Там, навпаки, було холодніше за норму. Коротше, зима вирішила погратися: одним – весна посеред січня, іншим – люті морози.

Кліматичний хаос по всьому світу

Цікаво, що подібні температурні контрасти були не тільки в Європі. Наприклад, у Північній Америці – Канаді, на Алясці – температура теж була вищою за середню. Як і в Сибіру, Південній Америці, Африці, Австралії та навіть в Антарктиді.

А от деяким регіонам пощастило менше – вони мали холодніший, ніж зазвичай, січень. Це стосується Чукотки, Камчатки, Південно-Східної Азії та навіть деяких штатів США.

Щось тут явно не те, погодьтесь.

Замість снігу – повені та посухи

Якщо ви думали, що аномальне тепло – це просто про комфортні прогулянки взимку, то ні. Разом із температурними рекордами прийшли і катастрофічні зміни погоди.

Візьмемо Західну Європу – там лило, як із відра. Дощі спричинили сильні повені в Скандинавії, країнах Балтії та навіть Італії. Подібні картини можна було побачити й у Канаді, на Алясці, в східній Австралії та південній Бразилії.

А от у північній частині Великої Британії, Іспанії та Причорномор’ї – навпаки, дощів майже не було. Сухо, як у пустелі. Так само й на південному заході США, у Мексиці, в Північній Африці, Центральній Азії та Китаї.

Тобто що маємо? Десь катастрофічні паводки, а десь – тотальна нестача води. І це вже не випадковість, а закономірність, яка повторюється з року в рік.

Що далі

Знаєте, ще кілька років тому багато хто думав, що зміни клімату – це щось далеке, що стосується лише айсбергів на полюсах. Але от ми живемо в 2025-му, і вже бачимо їх на власні очі.

Січень, який нагадує березень. Повені, які приходять, коли має бути сніг. Посухи, які виснажують навіть ті регіони, де раніше вода була в надлишку.

Питання лише в тому – як ми з цим будемо жити далі?