Медицина без майбутнього: як дефіцит кадрів загрожує українській системі охорони здоров’я

Україна зараз відчуває серйозний дефіцит кваліфікованих медичних працівників. І справа не тільки у відтоку спеціалістів за кордон чи мобілізації. Все більше молоді просто не хоче пов’язувати своє майбутнє з медициною. Чому так сталося?

Навчання довге, складне, нервів треба море, а зарплати… ну, скажімо так, не ті, заради яких варто проводити кращі роки життя за підручниками.

"Готувати лікаря — це не швидка справа"

HR-експертка Наталія Слинько пояснює, що проблема з медичними кадрами була завжди, але зараз вона стає критичною. Щороку менше людей обирає медицину, а ті, хто таки доходить до диплома, або їдуть за кордон, або просто змінюють сферу.

Вчитися важко, працювати — ще важче, а оплата праці, м’яко кажучи, не вражає. Та ще й ризик мобілізації. У підсумку, абітурієнти йдуть у більш прості й прибуткові сфери. Ми маємо справу з катастрофічною ситуацією, бо підготувати нового спеціаліста — це не швидка справа, це роки, — каже Слинько.

Як викручуються роботодавці

Компанії готові брати людей із нижчою кваліфікацією, потроху навчати їх і піднімати зарплату вже в процесі. Інколи навіть повертають на роботу пенсіонерів – якщо вони, звісно, ще мають сили та бажання працювати.

Але це, зрозуміло, не вирішує проблему глобально. Найгірше те, що бракує саме середнього та молодшого персоналу – медсестер, санітарів. Вони заробляють небагато, а роботи вистачає з головою. І от уявіть: людина їздить на роботу з передмістя, витрачає гроші на дорогу, часу не вистачає ні на що, а в результаті отримує копійки.

Зарплати для медсестер — це критичний момент. Якщо лікарі ще можуть лишатися через престиж чи розвиток, то молодший персонал працює просто за гроші. А їх у Києві та великих містах не вистачає, тому люди буквально складають копійку до копійки, — пояснює гендиректорка "Клініки Медіком" Маргарита Мальована.

А як із зарплатами

Та так собі. Середня зарплата у фармацевтичній сфері зараз близько 20 тисяч гривень (це ще куди не йшло). А ось медсестри отримують у середньому 15 тисяч. У великих містах цього явно недостатньо, тож не дивно, що частина медпрацівників просто змінює професію або виїжджає за кордон.

Що далі? Поки що ситуацію латають, як можуть, але без кардинальних змін — кращих умов, нормальних зарплат і привабливих перспектив — медиків буде ставати все менше. І якщо чесно, стає страшно: а хто нас лікуватиме через кілька років?