Дві хвилі міграції: що чекає Україну після війни та вступу до ЄС

Знаєте, здається, ми ще навіть не усвідомили, наскільки сильно війна змінила демографічну ситуацію в Україні. А попереду — ще дві хвилі міграції, які можуть добряче переформатувати країну. І якщо ви думали, що люди вже виїхали, скільки могли, то експерти кажуть: "Ні, це ще не кінець".

Перша хвиля: після війни

Про це говорить Андрій Гайдуцький — економіст, який, власне, добре розбирається в міграційній політиці. Він пояснює, що перша хвиля очікується одразу після війни. Зрозуміло, що дехто, хто не мав змоги виїхати під час бойових дій, нарешті це зробить. Багато хто з військових, які демобілізуються, можуть захотіти почати нове життя за кордоном. Але паралельно буде і зворотний процес — частина українців повернеться, бо вони скучили за домом, або просто тому, що життя в Європі виявилося не таким солодким, як здавалося. Ну, десь два мільйони туди, два мільйони назад — у результаті особливих змін у чисельності населення не буде.

Друга хвиля: після вступу до ЄС

А от друга хвиля — це вже серйозніше. Вона очікується після вступу України до ЄС. І тут усе залежить від зарплат. Якщо у нас вони залишаться низькими порівняно з тією ж Польщею чи Німеччиною, то частина людей просто не бачить сенсу залишатися. 1-2 мільйони можуть податися на Захід у пошуках кращого життя. Але це вже не буде так масово, бо, чесно кажучи, багато хто виїхав раніше, і ще одна глобальна міграція просто фізично неможлива.

Чоловіки та кордон

Ще один важливий момент — кордони. Що буде з чоловіками після війни? Гайдуцький каже, що тримати заборону на виїзд неправильно. Але знімати її варто поступово: спочатку для тих, кому за 50, потім для молодших. Та й узагалі, армія має бути професійною, а не просто "набирати всіх підряд". Людина повинна хотіти воювати, а не тому що її змусили. А щоб ця мотивація з’явилася, потрібно дати нашим військовим сучасну зброю.

Європа потребує робочих рук

До речі, у Європі зараз катастрофічно бракує робочих рук. Чоловіки зі Східної Європи раніше масово працювали на заводах, будівництві, але з початком війни цей потік зменшився. Заводи просто не можуть знайти працівників. А це означає, що пропозицій роботи для українців буде більш ніж достатньо.

Як зупинити відтік населення

Що робити, щоб люди не тікали з України? Все банально просто — створювати робочі місця. Але є нюанс. Багато підприємств зараз не розширюються, а скорочуються. Автоматизація, економічна нестабільність, невизначеність... У результаті частина людей залишається без роботи, і це тільки підштовхує їх до виїзду.

Як це виправити? Потрібні державні програми підтримки бізнесу, гранти для підприємців, створення комфортних умов для тих, хто хоче інвестувати в Україну. І не тільки для українців, а й для іноземців, які готові працювати тут.

Питання тільки одне: чи хтось цим серйозно займеться? Бо поки що виглядає так, що вирішувати цю проблему доведеться самій країні — кожному, хто не хоче, щоб Україна порожніла.