Влада вважає, що новий закон про житлово-комунальні послуги, який Рада розглядала і правила майже 3 роки – з лютого 2015 по листопад 2017-го – забезпечить українців якісними комунальними послугами за оптимальною ціною. Але чи це так?

Закон був прийнятий у повторному читанні з кількома сотнями внесених поправок – за нього проголосували 262 депутати Верховної Ради України.

Новий закон "Про житлово-комунальні послуги", прийнятий 9 листопада 2017 року фактично починає реформу ЖКГ країни, розмежовуючи обов'язки та права споживачів та постачальників комунальних послуг для мешканців багатоквартирних будинків.

Сервіс «ОСББ 365» пропонує якісне обслуговування ОСББ. Більш докладніше ознайомитися з цією пропозицією ви можете на сайті сервісу в інтернеті.

Буде змінено порядок укладення договорів на отримання ЖКП – управління, водопостачання, вивезення сміття, отримання газу та електроенергії, а також опалення. Тепер більшість з них кожен власник квартири тепер буде укладати з постачальниками індивідуально. Але платити за фактичне отримання послуг він буде навіть якщо цього і не зробить.

Міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадій Зубко, виступаючи перед депутатами, заявив, що новий закон передбачає право споживачів платити менше за неякісні комунальні послуги, а також не платити за них зовсім (виняток – опалення), якщо тимчасово не проживає в квартирі більше місяця.

Пеня за прострочення оплати послуг ЖКГ

Про що міністр не сказав, так це про те, що неякісність послуги ще треба буде довести, а ось неналежне виконання договору з боку споживача буде каратися швидко, жорстко і безкомпромісно.

По-перше, за прострочення платежу доведеться оплачувати постачальнику послуг пеню (0,01% від суми боргу за кожен день прострочення починаючи з 20 числа місяця, наступного за розрахунковим), а по-друге – за неоплату користувача тепер зможуть законно відключити від отримання тієї чи іншої послуги. Та й в цілому суми в платіжках зростуть за рахунок появи нових платежів і абонплат (наприклад, за утримання і ремонт внутрішньобудинкових мереж). Вступив у дію новий закон 10 грудня 2017 року, а положення щодо пені будуть "активовані" з січня 2019 року.

«Це перший крок до формування в Україні інституту «ефективного власника», – упевнений міністр. – Вже готові підзаконні акти за типовими договорами, управління майном і так далі. Наступний крок – будемо напрацьовувати додаткові інструменти, які дозволять контролювати постачальників послуг».