З 1.07.2019 був прийнятий законопроект, спрямований на зниження «ручного» регулювання цін щодо електроенергії. Результат виявився зворотним - вартість електроенергії для промислових підприємств збільшилася майже на четверту частину. Новим законопроектом, для недопущення неконтрольованого зростання вартості, пропонується до 1.07.2023 року встановлювати граничні ціни регулятором.

ринок електроенергії в Україні

До і після реформи

Ринок працював по моделі єдиного котла. Все енергодобувні компанії продавали електрику підприємству «Електроринок» за ціною, встановленою на державному рівні. Викуповували електроенергію розподільні компанії. Вони і поставляли її населенню і компаніям за регульованими тарифами. Для населення діяла пільгова ціна. Вона була нижчою за ринкову. Різниця коректувалася за рахунок промислових підприємств.

З першого липня 2019 року відбулася поділ обленерго на дві окремі компанії. Одна з них - постачальник універсальної послуги, друга - оператор розподільних мереж. Завдяки цьому з'явилася можливість виступити на ринку нових учасників. Розраховано було на те, що споживачі самостійно зможуть вибирати постачальників.

Другий етап реформи - на зміну Енергоринку був сформований «оптовий ринок», що складається з п'яти сегментів:

  • внутршньодобовий;
  • на добу вперед;
  • двосторонніх договорів;
  • балансуючий;
  • допоміжних послуг.

Тарифи

Жителі України, як і раніше, можуть встановлювати багатотарифний лічильник. Завдяки йому в нічний час відбувається економія. Для українських підприємств такий тариф був скасований з 1.01.2019 року. Коефіцієнти ж залишилися колишніми - 0,5 (ніч) і 1,0 (день). Обсяг споживання в місяць змінюється в залежності від різних параметрів. Різниться він:

  • для будинків з кухонними електроплитами та електроопалювальними установками;
  • для багатоквартирних будинків, в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання;
  • для багатодітних та прийомних сімей.

вартість електроенергії

Після прийняття нових законів виявляється убогість вибору нових постачальників. Планується, що ситуація зміниться ближче до 2021 року. Тим, хто до цього часу не захоче змінювати постачальника, не знайде альтернативу, місцеві компанії будуть пропонувати електрику за регульованим тарифом.

Змінити одного універсального постачальника на іншого не можна. Якщо з'явиться один за нерегульованим тарифом, тоді споживач зможе його вибрати за власним бажанням. Така можливість з'явиться не раніше 2020 року. За експертною оцінкою, населення не буде поспішати до зміни постачальника.

Всі існуючі компанії будуть реорганізовані. Це буде зроблено для розмежування їх функцій. Одні будуть займатися розподілом електроенергії, інші - виключно контактами з абонентами. Споживачі будуть взаємодіяти тільки з другим типом компаній.