Ліквідація підприємств - одна з форм припинення підприємницької діяльності, а також легального існування компанії. Однак процедура ліквідації не обмежується однією постановою, але вимагає багатьох фактичних та юридичних дій. Що варто знати, коли ми маємо намір ліквідувати підприємство?

Дискусія про ліквідацію товариства з обмеженою відповідальністю повинна починатися із вказівки причин, що спричиняють розпуск та ліквідацію товариства, а це:

1) причини, передбачені статутом

2) постанова партнерів про припинення товариства або перенесення зареєстрованого підприємства за кордон

3) оголошення про банкрутство підприємства

4) інші причини, передбачені законом

Що стосується причин, передбачених статутом, першочерговим має бути проходження часу, за який було укладено підприємство, та досягнення економічної мети, заради якої воно було створено (наприклад, завершення інвестицій, для яких компанія створена). Однак у Статуті обставини, що призводять до припинення, можна вільно визначити за умови, що вони не є протиправними.

Рішення партнерів про розпуск компанії є найпоширенішою причиною ліквідації компанії і є вираженням волі партнерів припинити діяльність компанії. Причини цього можуть бути будь-якими. Однак зазвичай рішення про ліквідацію підприємства - це господарське чи фінансове рішення, спричинене, наприклад, поганим фінансовим станом компанії, невигідним продовженням операцій, втратою можливостей для ведення бізнесу (наприклад, через втрату дозволів чи ліцензій, що вимагаються законодавством) тощо. Також трапляється, що причина ліквідації компанії це нездатність спілкуватися та співпрацювати між партнерами.

Автоматичним фактором, що викликає розпуск компанії, є її переїзд за кордон. У такій ситуації має бути проведена ліквідація підприємства Imperium lux.

Оголошення про банкрутство підприємства є специфічною передумовою, оскільки ліквідація відбувається лише після закінчення провадження у справі про банкрутство, врегульована в окремих нормативних актах, і проводиться довіреною особою. Слід зазначити, що не кожна заява про банкрутство призведе до закриття ТОВ, оскільки у разі банкрутства з можливістю укласти угоду з кредиторами та при скасуванні провадження у справі про банкрутство компанія не буде розпущена.

Період ліквідації компанії пов'язаний з багатьма змінами в її функціонуванні. Зокрема: акціонери не можуть виплачувати дивіденди чи авансові виплати дивідендів, повинні бути призначені ліквідатори, довіреності не можуть бути створені і вони не можуть бути ініційовані.