Ви не висипаєтеся і весь час відчуваєте себе розбитою? Не поспішайте списувати це на осінню нудьгу і недолік сну - цілком можливо, що у вас синдром хронічної втоми. Шукайте корисні поради щодо протидії хронічній втомі на сайті mildronat.ua!
Що таке синдром хронічної втоми?
Відсутність енергії і сил, брак сну, апатія - з чимось з цього списку напевно стикався кожен з нас. Ці симптоми можуть бути ознакою звичайного перевтоми або дуже серйозного захворювання - синдрому хронічної втоми.
При синдромі хронічної втоми хворі відчувають себе втомленими протягом тривалого часу (більше шести місяців), причому їх стан не поліпшується навіть після тривалого відпочинку. Згідно зі статистикою, захворюванню схильні жителі великих міст з напруженою роботою (керівники великих компаній, лікарі, авіадиспетчери). Серед хворих зустрічаються як дорослі, так і діти (найчастіше - підлітки). Жінки схильні до хронічної втоми більше чоловіків, оскільки більш емоційно і гостро реагують на стрес.
Синдром хронічної втоми супроводжується занепадом сил і небажанням що-небудь робити. Близько чверті пацієнтів виявляються прикутими до ліжка або відмовляються виходити з дому - але не тому, що їм так хочеться, вони просто не можуть з цим боротися.
Як зрозуміти, що у вас синдром хронічної втоми, а не звичайне перевтома?
Хвороба була вперше діагностована в 1984 році і до цих пір мало вивчена - в даний час ще немає тесту, який може виявити синдром хронічної втоми. Занепад сил і апатія можуть бути наслідком і інших захворювань, до яких відносяться:
- проблеми зі щитовидною залозою,
- анемія,
- діабет,
- дефіцит вітамінів,
- депресія.
Хворі, які страждають на синдром хронічної втоми, часто скаржаться на біль в м'язах і суглобах. Бувають симптоми, схожі з початком застуди: біль в горлі, озноб або збільшення лімфовузлів. До інших ознак відносяться головні болі, запаморочення, безсоння, тривожність і проблеми з концентрацією уваги.
Як лікувати синдром хронічної втоми?
На жаль, але на сьогоднішній день немає ліків, призначених для лікування цього синдрому. Шлях до одужання вимагає терпіння і дисципліни: синдром хронічної втоми розвивається протягом тривалого часу, тому і лікування займе декілька місяців. Щоб поліпшити стан, лікарі рекомендують наступне:
- Усуньте причину стресу,
- Частіше робіть те, що приносить вам задоволення,
- Спіть не менше восьми годин на день,
- Харчуйтеся правильно,
- Займайтеся спортом.