Нарешті наступила весна, і всі садівники почали активно шукати саджанці, якими могли би прикрасити свою садибу у наступному сезоні. Викликає радість той факт, що сьогодні продаж саджанців є більш ніж доступною процедурою. Але придбати якісний саджанець – лише частина справи. Набагато важливішим є те, як саме його посадити та як за ним доглядати протягом першого часу. Звісно, досвідчені садівники і так непогано розбираються у тонкощах цієї процедури, але є моменти про які за необачності можна просто забути, чи заплутатись у них. Саме на таких нюансах ми і вирішили сьогодні зосередити свою увагу.

Як підготувати кореневу систему

Напевно це очевидно, що розвинена коренева система є запорукою того, що рослина буде добре себе почувати у відкритому ґрунті. Але основні особливості кореневої системи залежать від виду рослин, з якою плануєте працювати. Наприклад, зерняткові та кісточкові культури можуть прекрасно розвиватись при наявності кореню 25-30 см. Дуже короткий корінь практично гарантує, що рослина довго не проживе, хоча шанс на виживання є практично завжди. Але навіть у випадку удачі, вірогідність того, що рослина не буде відставати у розвитку, практично зводиться до нуля.

Коріння, яке не має потрібної довжини просто не зможе добути необхідну кількість поживних речовин, через що рослина не зможе розвиватись по закладеному природою сценарію. Корінь росте не в глибину, а розростається у поверхневому шарі. Звісно тут є багато поживних речовин, але земля дуже швидко пересихає або насичується вологою, тому рослина стає вразливою.

Також варто звернути увагу на бічні корені. Вони обов’язково повинні бути у гарному стані. Обривати їх неможна, навіть якщо вони заважають зручно розмістити саджанець у ямі. Пошкоджені бічні корені значно зменшують шанси рослини на виживання. Але не дивлячись у якому хорошому стані знаходяться рослини, коли це листопадні породи, краще не купувати їх, якщо на рослині залишилось листя. Воно витягує соки, які корінь на даному етапі поставляти не може. Звідси і високі шанси на загибель.

Як транспортувати рослину до місця призначення

Оскільки купувати саджанці через інтернет та висилати їх поштою стало звичним явищем, був продуманий план, як це зробити з мінімальними травматичними наслідками. Щоб не пошкодити рослину поки вона приїде до свого нового власника та не опиниться у грунті, часто використовується наступна черговість дій:

  • Коріння потрібно упакувати у вологий мішок, або траву. Також можна використати непотрібне ганчір’я. Але краще всього залишити саджанець у рідній землі, спакувавши його в контейнер, та відправивши за потрібною адресою. Тоді новий власник зможе спокійно висадити покупку у той момент, коли йому це буде зручно, не переживаючи, що рослина не витримає стресової ситуації.
  • Листя, якщо таке є, потрібно видалити. Звісно з ним саджанець виглядає краще, але листя потребує вологи та поживних речовин, а оскільки коріння не одразу почне процес транспортування, необхідні поживні елементи листя візьме з саджанця, суттєво ослаблюючи його.
  • Стовбур і гілки варто обмотати папером. Цей момент часто пропускають, вважаючи, що цей захід вже є перебільшенням мір безпеки. Але при транспортуванні завжди є ризик пошкодити тонкі пагони, тому паперовий бар’єр може сильно допомогти.
  • Забезпечення необхідної кількості води. Це особливо важливо, якщо рослина не знаходиться у стані вегетативної сплячки. У деяких випадках достатньо всього лише обприскувати рослину незначною кількістю води. Але саджанці деколи все ж пересихають у дорозі. В такому разі не варто одразу висаджувати їх у грунт, а поставити коріння у ємність з водою. Значно більше шансів, що рослина швидше відживе.

Якщо рослина у хорошому стані, можна подумати про те щоб її посадити. Але все ж певні підготовчі моменти потрібно зробити. Для початку варто взяти гострий ніж, яким підрізати корінчики які підмерзли, надломались, були пошкоджені під час транспортування. Якщо все залишити як є, пошкоджені ділянки можуть перешкоджати рослині розвиватись, підгниватимуть та не тільки. Далі все просто – обрати місце, викопати яму, додати води, помістити туди рослину та засипати землею.