З давнини людство використовувало збільшувальні окуляри, щоб краще бачити. Коригувальні окуляри, що використовувались з XIV століття, або контактні лінзи для людей із вадами зору, винайдені наприкінці 1940-х років, мали стати рішенням для життя. Тим часом сьогодні, за кілька хвилин, ми можемо позбутися дефекту раз і назавжди. Як ми це придумали?

Під час пандемії ми з’ясували, що окуляри мають багато недоліків. Наприклад, з маскою вони не є хорошим дуетом. Коли ми носимо його, окуляри випаровуються. Окуляри також ускладнюють практику багатьох видів спорту, а також туризму та танців. Їх легко зламати, подряпати або загубити. Лінзи, хоч і набагато зручніші за окуляри, також мають свої недоліки. Вони вимагають догляду, спеціального зберігання, надягання та зняття. У них заборонено купатися, плавати і спати. Вони можуть спричинити різні ускладнення.

Рогівка не дихає киснем, що постачається судинами, їй потрібне повітря. Відповідно, під кришталиком він страждає гіпоксією. Це може призвести до того, що в нього вростає продукція кровоносних судин. Виразка - ще одне ускладнення. Це надихнуло на пошук нових методів виправлення вад зору.

Офтальмологи помітили у людей, які перенесли травми очей, що форма рогівки змінюється в процесі загоєння. Що означало, що ми можемо зробити його більш плоским або опуклим. Зміна його форми призвела до того, що світлові промені фокусувались на сітківці, а не - як раніше - при короткозорості перед нею, а при далекозорості позаду. Корекція передньої поверхні ока, не заважаючи його внутрішній частині, також дозволила виправити астигматизм, при якому промені світла, що потрапляють в око, заломлюються з різною силою - різні у вертикальній площині і різні в горизонтальній площині.

В даний час ми боремося з епідемією короткозорості. Чому?

Дослідження показують, що це може бути пов’язано зі зміною способу життя останніх поколінь. Чим більше часу ми проводимо перед екраном телефонів, комп’ютерів, виконуючи офісні роботи, тим більше ми піддаємось розвитку цього дефекту. Є також дослідження, які показують, що причиною стає все менше часу, проведеного на відкритому повітрі при природному освітленні.

Як розвинулася лазерна хірургія ока

Спочатку це були операції із застосуванням хірургічних інструментів. Російський офтальмолог Святослав Миколайович Федоров у 70-х роках розробив методику зменшення короткозорості шляхом точного перерізування рогівки. Ці операції проводились у Польщі у 1980-х роках.

Розвиток лазерних технологій дозволило точно випаровувати частину тканини без підвищення температури. Спочатку можливість використання лазера для корекції поверхні рогівки перевіряли на тваринах, очах померлих людей, а потім сліпих очах. Перші лазери випромінювали світло 50 разів на секунду, сьогодні є ті, які роблять це 1000 разів на секунду. Раніше напали на більшу територію, тепер вони більш точні. Як результат, час лікування було зменшено більш ніж у 10 разів. Сьогодні це займає менше хвилини, раніше це було близько 10 хвилин.

Використання систем відстеження руху очей стало величезним проривом. Перш ніж їх застосувати, пацієнт повинен був лежати нерухомо, дивлячись в одну точку, щоб лазер точно сформував рогівку. Система відстеження буде самостійно стежити за очним яблуком, налаштовуючи лазер на потрапляння в потрібне місце. Завдяки цьому кожен з тисяч пострілів, що проходять за секунду, потрапляє в потрібну точку.

Хто може коригувати зір лазером

В основному кожен, хто має вади зору і його турбують окуляри або лінзи. Звичайно, є недоліки, які неможливо усунути таким чином. Це залежить від форми та товщини рогівки. Лазери зареєстровані для виправлення дефектів від мінус 12 діоптрій до плюс 4-6 діоптрій. Вік також не є обмеженням, але враховуючи, що ви оперуєте дефекти, які вже не прогресують, і це трапляється приблизно у віці 23 років, це, як правило, нижня межа.

Лікування проводять також пацієнтам, у яких зір погіршився через вік. Так звана пресбіопія - це коли кришталик ока застигає і він не в змозі стягнутись настільки, щоб пристосувати його акомодацію до зору ближнього та дальнього зору. Однак, якщо хтось має вади зору плюс три діоптрії, то для сорока років для читання вам знадобляться окуляри плюс 5 діоптрій. Якщо він проходить операцію і позбавляється від дефекту в результаті корекції, йому потрібні окуляри плюс дві діоптрії для зчитування, що є принциповою різницею в товщині окулярів. Іноді літніх людей також оперують, якщо у них є незапланований залишковий дефект після операції на катаракті.

Як виглядає кваліфікація на процедуру

По-перше, це співбесіда, яка дозволяє визначити, чи є у пацієнта супутні захворювання, які є протипоказанням до процедури, та полегшує вибір методу операції залежно від професії, очікувань пацієнта та його фінансових можливостей. Потім проводяться офтальмологічні дослідження для визначення структури рогівки та її параметрів - товщини, діаметра та опуклості.

Крім того, перевіряється стан ока на наявність інших захворювань. Зіниці також розширюються, щоб оглянути внутрішню частину ока, особливо сітківку ока. На підставі результатів тесту ми визначаємо, чи придатний дефект зору для хірургічного втручання, і вибираємо найбільш корисний і безпечний для пацієнта метод. Зазвичай це один візит.

Як проводиться процедура лазерної корекції зору

Лазерне лікування обох очей займає від 20 до 40 хвилин. До цього параметри рогівки, зіниці та розмір дефекту, що підлягає корекції, вводяться в комп'ютер, що контролює лазер та систему відстеження рухів очей. Око знеболюють краплями. На повіки накладається фіксатор, щоб під час процедури не закрити око. Комп’ютер, що керує лазером, експлуатується інженером, тоді як офтальмолог точно розтинає верхній шар рогівки і виявляє поверхню, що моделюється лазером.

Детальніше про лікування зору за допомогою лазерних методик можете почитати на сторінці клініки ЛМЦ за посиланням: https://lvivmedicalcenter.com/services/ophthalmology/

Які методи застосовуються для такої корекції зору

Метод, який менш втручається в тканини ока, - це шліфування зовнішньої частини рогівки. Після процедури потрібно на 3-4 дні накласти на око бинту контактної лінзи. У цей час пацієнт може відчувати біль. Через чотири дні пов'язку знімають, але гострота зору все ще порушується. Ефект від операції настає лише через 4-6 тижнів.

У новому способі верхній шар рогівки надрізають і після того, як він нахиляється під ним, форму коригують. Потім верхній шар повертається на місце. Процедура може здатися більш інвазивною, але пацієнту не потрібна бандажна лінза. На зовнішньому шарі рогівки немає ран, і він краще бачить відразу після процедури.

В останньому способі корекція також проводиться за допомогою лазерного надрізу двох опуклих поверхонь всередині рогівки та видалення створених таким чином мікролинз.