Одна із головних підстав для припинення законного шлюбу – його розірвання. Воно виконується двома органами: адміністративним судом і Державним органом реєстрації актів цивільного стану (РАЦС).
Що потрібно мати при собі для оформлення заяви
Щоб офіційно припинити шлюб та отримати свідоцтво, потрібно мати при собі документи, що підтверджують особу. Обов'язково повинна бути представлена заява на розлучення та свідоцтво про шлюб. У разі відсутності деяких документів орган має право відмовити у наданні послуги.
Особа має можливість скористатися послугою, заповнивши анкету на сайті або особисто звернувшись до органу РАЦС чи до суду.
Перелік необхідних документів:
● заява на розлучення для пар, що не мають дітей (ст. 106, Сімейний кодекс України);
● заява про припинення шлюбу (ст. 107, Сімейний кодекс України);
● паспорт резидента України чи відповідний документ на іноземного жителя країни;
● свідоцтво про шлюб (штамп у паспорті);
● касовий чек як підтвердження оплати державного мита за розірвання шлюбу;
● заява та судове рішення в тому випадку, якщо цього потребує відповідний орган.
Коли припинення шлюбу вважається офіційним
Якщо розлучення виконується у судовому порядку, шлюб припиняється відразу після набуття чинності рішення суду. Орган зобов'язаний надіслати результат у відділ РАЦС. Там вносяться зміни до Держреєстру та проставляється відмітка в актовому записі. Реєстрація проводиться відповідно до чинного законодавства.
Якщо пара розриває шлюб в органі РАЦС, то він припиняється тоді, коли орган зареєструє відповідне рішення.
Відповідно ст. 106 Сімейного Кодексу України, термін надання послуги складає 30 календарних днів. Сума адміністративного внеску – 8 грн 50 коп. Стосовно ст. 107, послугу можна отримати упродовж 1 дня, обов'язковий внесок при цьому – 0,51 грн.
Які заходи вживати при відмові у розлученні
Існує декілька підстав для відмови:
● за послугою звернулась людина недієздатна або яка не має на це законних повноважень;
● розлучення має відбуватися в іншому органі РАЦС (суді);
● процес припинення шлюбу суперечить чинному законодавству України.
Позивач має право звернутися до Окружного адміністративного суду або до Міністерства юстиції України для оскарження рішення. У першому випадку необхідно подати заяву (в письмовій формі), чек про оплату судового збору та позовні умови. Термін розгляду справи – 30 календарних днів.
До Міністерства юстиції України подати заяву можна особисто, поштовим зв'язком або електронною поштою. Додатково потрібно прикріпити копії документів, які обґрунтовують факти порушення прав позивача.