Пункція яєчників – це частина протоколу ЕКЗ, найважливіший її етап. Суть процедури полягає у вилученні дозрілих яйцеклітин, які надалі поміщають у сприятливе середовище для підготовки до штучного запліднення.
Якщо ви активно вивчаєете тему екстракорпорального запліднення і цікавитеся у пошуковику "еко вагітність ціна", "екз відгуки" тощо, то даний матеріл буде вам у нагоді.
Як проводиться пункція фолікулів
Пункція виконується після гормональної стимуляції. Якщо з овуляцією все гаразд, то клініки ЕКЗ в Україні пропонують провести екстракорпоральне запліднення у природному циклі.
У будь-якому випадку дозрівання яйцеклітин контролюють, відстежуючи рівень естрадіолу в крові та роблячи УЗД. На початковому етапі ультразвукове дослідження проводиться раз на 4-5 днів, ближче до овуляції його роблять частіше - щодня або через день. При дозріванні фолікулів вводять гормон ХГЛ та через 34-36 годин виконують пункцію.
Процедуру проводять трансвагінально, контролюючи маніпуляції за допомогою УЗД, у стерильних умовах операційної палати. Для цього в піхву вводиться ультразвуковий датчик з аспіраційною голкою, якою через стінку піхви проколюють всі дозрілі фолікули спочатку на одному яєчнику, потім на іншому. Фолікулярну рідину разом з яйцеклітинами відсмоктують вакуумним насосом. Жінка при цьому не відчуває болю, тому що перебуває під анестезією.
Біоматеріал поміщають у живильне середовище та відправляють у лабораторію, постійно підтримуючи температуру 37°C. Процедура займає у середньому 20 хвилин.
Це малотравматична маніпуляція і ускладнення рідкісні. Проте після пункції за пацієнткою спостерігають протягом найближчих 2 годин та після контрольного огляду відпускають додому. Жінці, яка щойно перенесла наркоз, слід подбати про супровід.
Підготовка до пункції
Готуючись до пункції яєчників, слід дотримуватися простих рекомендацій:
- Прийняти душ перед днем процедури та безпосередньо в день проведення пункції.
- На 2-3 дні відмовитися від алкогольних напоїв, куріння, кави та інтимної близькості.
Норми та ускладнення після пункції
Нормою після пункції вважаються:
- мажучі кров'янисті виділення;
- дискомфорт чи невеликий біль унизу живота.
Виражений біль і підвищення температури можуть бути ознаками ускладнень, що розвиваються.
Можливі ускладнення після пункції яєчників:
- запалення сечового міхура чи придатків;
- кровотечі;
- ушкодження внутрішніх органів голкою;
- гематоми внутрішньої поверхні піхви та порожнини малого таза.
Помітивши підозрілу симптоматику, необхідно негайно звернутися до лікаря.