З 1 січня 2022 року розпочався черговий етап фіскалізації ФОП. До настання цієї дати потенційні користувачі РРО мали визначитися з вибором каси. 2020 року з'явилися програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО), які можуть працювати на будь-яких пристроях. Один із них: реєстратор від компанії Checkbox.

У цій статті ви дізнаєтеся про програмні каси та їх особливості, які групи ФОП зобов'язані використовувати РРО у 2022 році і хто не потрапив до цього списку.

Що таке програмні РРО та як ними користуватися

Програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО) – альтернатива звичайним касовим апаратам. Вони виконують ті ж функції, що і РРО, але мають ряд переваг:

  • Не потрібно витрачати гроші на покупку дорогих пристроїв.
  • Працюють у режимах онлайн та офлайн.
  • Видають чеки в електронному вигляді для відправки на email або месенджер.
  • Можуть інтегрувати з іншими послугами: CRM-системами, системами автоматизації, платіжними модулями для CMS.

Програмний реєстратор можна встановити безкоштовно лише з сайту ДПС на комп'ютер, ноутбук, планшет чи смартфон. Причому програма встановлюється на смартфон з операційною системою Android та лише за допомогою APK файлів. Деякі підприємці вважають за краще купувати ПЗ у приватних розробників або самі створюють програми під свої завдання. Держава не обмежує бізнес у виборі ПРРО.

Щоб почати користуватися програмним реєстратором, бухгалтеру (підприємцеві) необхідно зареєструвати програму. Зазвичай це відбувається так: ви складаєте заяву за формою №1-ПРРО та в електронному вигляді відправляєте її на фіскальний сервер через Електронний кабінет платника податків або Єдине вікно подання звітності. При реєстрації ПРРО надає заяві фіскальний номер. Після цього можна розпочинати роботу.

Порядок фіскалізації чеків складається з трьох кроків:

  1. При надходженні оплати від покупця реєстратор створює електронний чек та відправляє на сервер податкової служби.
  2. Електронному чеку надається фіскальний номер і після цього він відправляється назад
  3. Фіскальний чек в електронному чи паперовому вигляді видається покупцеві.

Підприємець може будь-якої миті зайти до електронного кабінету платника податків та побачити чеки.

Коли підприємцю потрібно використати РРО

Якщо підприємець займається продажем товарів чи надає послуги з використанням готівки, він зобов'язаний застосовувати реєстратори розрахункових операцій. Також це стосується безготівкових розрахунків, коли як платіжні ресурси використовуються електронні гроші, платіжні чеки, жетони та інші засоби. Про це йдеться у ст. 3 Закону №265/95-ВР від 06.07.1995 р.

Список підприємців, які мають використовувати РРО постійно розширюється. З 1 січня 2021 року до них приєдналися платники єдиного податку, які торгують підакцизними товарами, ТСПТ, що підлягають гарантійному ремонту, лікарськими препаратами, товарами медичного призначення, ювелірними виробами, виробами з дорогоцінних металів тощо.

Які групи ФОП зобов'язані використовувати РРО з 2022 року

З 1 січня 2022 року касові апарати (ПРРО) зобов'язані застосовувати всі платники єдиного податку 2-4 груп, незалежно від виду діяльності та розміру доходу. Давайте розберемося з особливостями кожної групи.

Друга група. Сюди входять ФОП із кількістю співробітників не більше 10 осіб та з річним доходом до 5 млн. грн. Вони можуть займатися продажами товарів (послуг) та виробництвом продукції.

Третя група. За кількістю працівників обмежень немає. Річний дохід вбирається у 7 млн. грн. Підприємець може займатися будь-яким видом діяльності.

Четверта група. До неї входять сільгоспвиробники. Частка сільського господарства у загальному обсязі бізнесу має становити щонайменше 75%.

Хто може працювати без РРО у 2022 році

З 1 січня 2022 року частина підприємців може не використовувати РРО. Нововведення не стосуються:

  • Першої групи ФОП.
  • Безготівкових розрахунків, крім розрахунків через pos-термінал та інтернет-еквайринг.
  • При наданні послуг із річним доходом, що не перевищує 220 мінімальних зарплат.
  • Коли на ринку торгують особистими речами чи продуктами власного господарства.

У першу групу входять ФОП без найманих співробітників, які торгують на ринках чи надають послуги населенню. Їхній річний оборот не повинен перевищувати один мільйон гривень на рік.

Висновок

На українському ринку з'явилося багато комерційних продуктів ПРРО, які спрощують роботу бухгалтерів (підприємців). Вони дозволяють інтегрувати реєстратор у існуючі облікові програми.

ФОП, які ще не визначилися з вибором РРО, вже не мають часу на розгойдування. Підібрати реєстратор і навчитися користуватися ним потрібно прямо зараз, щоб не отримати штрафи від податкової.

З програмним РРО Чекбокс бізнес менше витрачатиме коштів і часу на фіскалізацію чеків.