Безпліддя має багато причин. Воно буває вродженим та абсолютним, таким випадкам навряд чи можна запобігти. Але деякі патології, що призводять до безпліддя, цілком піддаються профілактиці. Це особливо важливо знати з огляду на те, що проблеми з фертильністю наростають практично повсюдно. Змінився життєвий уклад людей — пари набагато пізніше одружуються і народжують дітей. У дорослих жінок багато сил йде на кар'єру, а серед підлітків та молодих панують вільні звичаї, через що зростає захворюваність на інфекції статевих шляхів. Сучасні люди схильні до шкідливих звичок, вони мало рухаються і переїдають, — все це не найкраще позначається на їхньому репродуктивному здоров'ї. Хороша новина в тому, що більшість цих факторів усувається.

xSKvXzCBOMVq7-iW5yBh_Z8yvfKNJvzePWz64IWVsQCiBIYukhPJtBVKKC-LxCzD9O58z8Rn2FAISVONTkmfS4pYttL3pz9GnEYCd6dzN4AtvcpHmE8hsyaAkdSCUTPcCmGJ2v-kMmg

Інформація про гінекологічну профілактику за покликанням: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/ginekologiya-i-profilaktika/

Вік та народження дітей

У економічно розвинених країнах вік, у якому жінка вирішує мати нащадків, постійно зростає. Безумовно, сучасна жінка в 35 або 40 років значно відрізняється від жінки такого віку сто років тому, проте ці відмінності переважно зовнішні. Як би не дратувало нагадування про біологічний годинник, який невблаганно цокає, статистика непохитна: пік фертильності припадає на десятиліття між 20 і 30 роками. Після 35 років ті чи інші проблеми із зачаттям та виношуванням зустрічаються вже у третини жінок, а після 40 років репродуктивна функція починає згасати швидко.

Шкідливі звички

До шкідливих звичок, які знижують фертильність, фахівці відносять куріння, зловживання алкоголем та кофеїном. Під кофеїном мається на увазі не лише кава, а й напої, що містять його у високих дозах, тобто енергетики.

Про алкоголізм і говорити не варто, все очевидно. Що стосується куріння, то за результатами дослідження, проведеного у Великій Британії, куріння тютюну є причиною 13% всіх випадків безпліддя у жінок. Але навіть якщо вагітність настала, це не закінчення проблеми, тому що у жінок, які курять, набагато вищий ризик мимовільного переривання вагітності та інших ускладнень.

Інфекції

Серед основних причин безпліддя також інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), та інші інфекційно-запальні захворювання органів репродуктивної системи. Найчастішим видом жіночої безплідності є трубне, спричинене непрохідністю маткових труб. Трубна непрохідність у переважній кількості випадків є наслідком перенесеного інфекційного запалення та спричиненого ним спайкового процесу. Якщо від звичайних інфекцій уберегтися не завжди можливо, то для ІПСШ є надійний захист: безпечний секс, тобто статевий акт з використанням презерватива.

Маса тіла

JHfVWL8yaYLn7HwN5unLJO9cfo7bbGThbsEXUWGMuqfjO36dmfweMAgXBqtx_vitGa7AkLpDURhrV5L38498Fek2pvrCx2JkRQ13k9vE-0eI-c7Zi3teYkwGz-hzeTPmiAgwo4psNFg

Маса тіла — важливий чинник впливу фертильність. Дослідження показують, що 6% жіночої безплідності розвиваються через ожиріння, а ще 6% припадають на недостатню масу тіла та дефіцит необхідних організму поживних речовин. Жирова тканина безпосередньо пов'язана з обміном жіночих статевих гормонів та функцією репродуктивної системи. Регулярне помірне фізичне навантаження та збалансоване харчування зазвичай здатні розв’язати проблему.

Стрес

Психічне та емоційне здоров'я — ще один важливий чинник впливу на фертильність. Хронічний стрес викликає безплідність, тому перед тим як розпочинати медикаментозне лікування, фахівці завжди рекомендують нормалізувати режим праці та відпочинку, висипатись уночі, практикувати регулярні прогулянки на свіжому повітрі. Від психоемоційного стану залежить те, як жінка ставиться до себе та свого здоров'я, зокрема репродуктивного.