Покрівельні матеріали у 2022 році подорожчали. Війна, яку розгорнула росія на території України, призвела до багатьох негативних наслідків. У цій статті ми проаналізуємо, що стало причиною подорожчання трьох категорій товарів — металочерепиці, профнастилу та фальцевої покрівлі, що виробляються з рулонної сталі. Також спрогнозуємо, чого далі чекати на будівельному ринку.

Ціна на металочерепицю зросла +39% в 2022 році

2022 рік почався негативно для українського ринку будівельних матеріалів. Вся продукція для покрівлі, що вироблялася з рулонної сталі, стала дорожчати. Причина — російсько-українська війна, руйнування українських металургійних заводів, зокрема Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча, який виготовляв товстолистову сталь 1,0 та 1,2 мм. 75% українського бізнесу зупинилося. За статистикою заводу “Модуль”, попит на конкретну позицію — металочерепицю — впав утричі порівняно з довоєнними часами.

У кінці лютого - на початку березня 2022 року трейдери, що відвантажили свої позиції на виробництво, очікували на поставки нової рулонної сталі з азійських країн — Китаю, Індії та Південної Кореї. Так було зазвичай. Україна у листопаді кожного року укладала контракти на постачання бухт металу, платила, а на початку року отримувала сировину в порти, куди вона припливала морем. 24 лютого росія почала бомбити українські міста, в тому числі й Одесу — один із найбільших вітчизняних портів. Вони змушені були закритися. Бухти доставили в Туреччину, звідти вантажили на автотранспорт і везли сухопутними шляхами. Це призвело до дефіциту сталі в Україні, затримки поставок та подорожчання доставки. Плюс до цього подорожчало пальне.

Всі ці фактори призвели до того, що в середині травня ціна на металочерепицю зросла на 39%. Станом на серпень через падіння гривні на валютному ринку цей показник перевищує 40%.

Подорожчав профнастил

Профнастил здорожчав порівняно з металочерепицею дещо менше — на 35%, хоча виготовляється з рулонної сталі. Різниця полягає у формі: профнастил на станку ужимається, бо в нього ребра жорсткості інші, ніж у черепиці. Тому ціна за квадратний метр виходить на 2-3% нижчою. Однак товстолистовий профнастил марок ПК-75, наприклад, подорожчав особливо відчутно. До повномасштабної війни 90% готової продукції виготовляв ММК ім. Ілліча. Зараз маріупольський комбінат розбомблений, тому ні про яку сталь мови не йде. Європейський аналог товщиною 1,0 - 1,2 мм коштує у 2 рази дорожче. Вірмо в ЗСУ та швидку відбудову всіх поруйнованих заводів-виробників української сталі.

Фальцева покрівля теж виросла в ціні

Ціна на фальцеву покрівлю виросла на 30% порівняно з довоєнними часами. Причинами цього стали ті ж фактори, що й у профнастилу та металочерепиці:

  • дефіцит рулонної сталі українського виробництва;
  • подорожчання доставки через зміну логістичного маршруту та високу вартість пального;
  • знецінення гривні відносно євро та долара на валютному ринку.

Якою буде далі ціна на покрівельні матеріали? Вся справа — у ситуації на валютному ринку. Якщо долар і євро будуть дорожчати відносно гривні, зростатиме й вартість металочерепиці, профнастилу та фальцевої покрівлі. Коли гривня зміцниться, то покрівельні матеріали не ростимуть у ціні. Єдине, що стабілізує валютний ринок, — перемога України над росією. Тому працюймо далі і вірмо в ЗСУ.