Осіння пора – це не тільки період активного збору врожаю, а й час, коли варто заздалегідь подбати про ефективний спосіб вирощування культур. Будь-який досвідчений агроном чи хороший господар знає, що найбільша небезпека врожаю – це шкідники та грибкові інфекції. Тому захищати майбутні плоди необхідно ще із насінини.
Обробка насіння – обов'язковий етап вирощування рослини
Найпопулярнішим та найефективнішим способом збереження якості плодів від шкідливих організмів є протруювання насіння. Для цього використовується протруйник – отрутохімікат, що застосовується для обробки насіння та захисту від ураження грибками, бактеріями, а також ушкоджень шкідниками, що мешкають у ґрунті. До протруйників належать такі препарати, як:
- Гранозан.
- Меркуран.
- Гексахлорбензол.
- Формалін.
- Фунгіциди (від грибків), бактерициди (від шкідливих бактерій), інсектициди (від ґрунтових шкідників) тощо.
Саме ці речовини, що забезпечують знезаражувальну дію перед посадкою, зберігають «здоров'я» рослини протягом усіх фаз її росту та розвитку.
Основні переваги протруювання
Окрім захисту насінини від різноманітних комах-шкідників та збудників хвороб, протруйники мають також і інші корисні властивості:
1. Активують більшість фізіологічних процесів пророслої насінини рослини, та, відповідно, стимулюють її ріст і розвиток.
2. Підвищують захисні властивості вже травмованого насіння, що суттєво зменшує ризики загибелі рослини.
3. Під час ранньої вегетації захищають від пошкоджень листогризучими комахами (барид капустяний чорний, блішка хвиляста, листогризуча совка, довгоносик), а також ґрунтовими шкідниками (хрущі, жук-ковалик, чорнотілка, совка, чорна златка).
До того ж, протруйники мають і репелетну властивість: препарат утворює навколо насінини (2 см) захисний шар – фумігаційну камеру, при контакті з яким комахи гинуть.
Види протруйників
За типом дії протруйники поділяються на:
Контактні – профілактичні пестициди, які тривалий період зберігаються на насінні та, проникаючи у верхні шари, не дають збудникам хвороб потрапити всередину. Для кращої дії цієї групи протруйників необхідно поступово наносити розчин на посівний матеріал.
Системної дії – це препарати з лікувальними властивостями, які проникають у насіння та захищають її від інфекції. Дієвість даних речовин не залежить від рівномірності обробки насіння та має довготривалий ефект.
Протруювання насіння – це чудовий спосіб захистити посіви від шкідників та патогенів. Якщо ви придбали необроблене насіння, то обробка посівного матеріалу є обов'язковою.