Представляємо важливі рекомендації щодо безпечного вживання продуктів харчування, а також способи збільшення кількості калорій та білка у вашому раціоні. Правильне та безпечне харчування при онкології дуже важливе.

Поради, що наведені нижче, можуть допомогти вам вживати більше калорій з їжею, але вам може здатися, що вони суперечать тому, що ви знаєте про здорове харчування. Однак, під час лікування та одужання вам дуже важливо отримувати достатньо калорій та білка.

Одержання калорій та білка

Під час лікування ваш лікар-дієтолог може порекомендувати вам вживати певні продукти харчування, які допоможуть вам отримувати більше калорій, білків або забезпечити комфортне харчування. Деякі з цих продуктів можуть бути менш корисними для здоров'я. Головне пам'ятайте, що таким чином ви харчуватиметеся лише деякий час. Як тільки зникнуть побічні ефекти, а апетит прийде в норму, ви можете припинити вживати їжу, яку вважаєте нездоровою. Ваш клінічний лікар-дієтолог може допомогти вам підібрати раціон харчування, який найкраще підійде саме вам.

Декілька порад з харчування:

- Намагайтеся не вживати продукти та напої з позначками "маложирний", "знежирений" або "дієтичний" на етикетах. Наприклад, пийте незбиране молоко, а не знежирене.

- Під час перекушування їжте сухофрукти, горіхи або сушене насіння. Додайте їх у кашу, морозиво чи салати.

- Пийте фруктові нектари чи фруктові коктейлі.

- Додайте вершкове та топлене масло або рослинні олії в картоплю, рис та пасту. Також додавайте їх у приготовані овочі, сендвічі, тости та кашу.

- Намазуйте вершковий сир або горіхові олії на тости, бейгли чи овочі.

- Намазуйте вершковий сир, джем та арахісове масло на крекери.

- Їжте конфітюр або мед з хлібом та крекерами.

- Змішайте джем з нарізаними фруктами та з морозивом або пирогом.

- Під час перекушування їжте кукурудзяні чіпси з гуакамоле або сметанними соусами.

- Додайте висококалорійні заправки до салатів, запеченої картоплі та овочів (наприклад стручкової квасолі та спаржі).

- Додайте сметану, кокосове молоко, нежирні вершки або жирні вершки в картопляне пюре, тісто для пирогів і печива. Ви також можете додавати їх у тісто для млинців, соуси, підливи, супи та запіканки.

- Запікайте картоплю під сиром або поливайте сметаною.

Загальні рекомендації щодо харчування

Приймайте їжу часто маленькими порціями. Наприклад, їжте потроху 6-8 разів на день замість того, щоб робити 3 основні прийоми їжі.
Їжте через кілька годин. Не чекайте, поки зголоднієте.
Кладіть невеликі порції їжі на салатні тарілки, а не великі обідні.
Пийте гарячий шоколад, фруктові соки та нектари з високою калорійністю.

 

Література:

1. Федоренко З.П., Михайлович Ю.Й., Гулак Л.О. та ін. (2013) Рак в Україні, 2011-2012. Бюл. Нац. канцер-реєстру України. – К.: Національний інститут раку, 14: 120с.

2. Онкологія. Національне керівництво / під ред. В.І. Чіссова, М.І. Давидова. – М.: ГЕОТАР-медіа, 2008.

3. Клінічна онкологія: посібник Бетезди: 5-е видання / Джейм Абрагам, Джеймс Л. Галлі., 2015 р.