Що таке гідроакумулятор?

Пристрій, який рекомендується підібрати на сторінці https://teplovik.net/ua/catalog/114/gidroakkumulyatory-dlya-sistem-vodosnabzheniya, є металевим резервуаром, який служить для регулювання тиску в системі водопостачання. Але щоб детальніше розібратися в його призначенні, слід заглибитися особливо в роботу автономної системи водопостачання. Щоразу при включенні насоса трапляються різкі стрибки тиску. Наприклад, буквально за кілька секунд його значення підвищується з 1 до 3 атм – так відбувається при витраті води, допустимо, якщо відкрити кран. Це негативно позначається як на ресурсі самого насоса, а й інших компонентах системи. Якщо в системі встановити гідроакумулятор, такого не станеться. Справа в тому, що насос нагнітатиме воду спочатку в його резервуар, створюючи тим самим запас рідини. При відкритті крана вода витрачається із цього запасу, а насос не буде задіяний доти, доки не виникне потреби знову наповнити резервуар. Таким чином, при витраті води тиск зростає повільно. А часовий інтервал увімкнення насоса збільшується, що продовжує термін його служби.

Одне й те завдання у різних гідроакумуляторів може здійснюватися по-різному. Все залежить від їх роботи та типу енергії, яка задіюється у процесі: кінетична, механічна або енергія стиснутого газу. Який варіант ефективніший, а який дешевший? Розкажемо про кожний із них.

Особливості роботи різних видів пристроїв

  1. Вантажні.

Це перші гідроакумулятори – їх винайшов англієць Джозеф Брама. Найпростіша конструкція працює за принципом використання потенційної енергії вантажу, розташованого на певній висоті: вантаж тисне на рідину, створюючи тим самим тиск. Вперше цей пристрій було використано для створення так званого пивопроводу, яким пиво подавалося з барил в підвалі нагору, в бар. Надалі пристрій став застосовуватися в побутових водопровідних системах.

Переваги: підтримка постійного тиску гідроакумулятора, великий об'єм, доступна вартість.

Недоліки: невелика енергоємність, низький тиск, великі габарити, висока інерційність, недостатня надійність (ризик течі ущільнювача поршня).

  1. Пружинні.

У таких пристроях для нормалізації тиску використовується механічна енергія, що утворюється при стиску пружини, яка необхідна для накопичення енергії гідравлічної рідини та її повернення до магістралі.

Переваги: велика енергоємність, доступна вартість.

Недоліки: невеликий робочий об'єм, висока інерційність, залежність тиску від якості пружини та обсягу наповнення, невисока надійність (крім пошкодження ущільнювача поршня є ймовірність поломки та деформації пружини).

  1. Пневмогідравлічні.

Такі гідроакумулятори дуже популярні сьогодні і поширені як у приватних будинках, так і на підприємствах. Саме вони вважаються найбільш ефективними та позбавлені безлічі недоліків перерахованих вище моделей. Робота здійснюється за рахунок утворення енергії стисненого газу (найчастіше повітря, хоча в промислових установках може використовуватися азот). Для поділу води та газу, тобто для запобігання завозу водопровідних труб, застосовуються плаваючий поршень, поплавковий механізм або еластична мембрана. Останній варіант найпоширеніший. Розкажемо докладніше про те, як працює такий гідроакумулятор.

Усередині металевого резервуара розташована мембрана, що є гумовим мішком з вузьким горлом. Вона з'єднується з корпусом у вигляді фланця. Цей вузол дуже герметичний, що виключає контакт рідини та повітря. Під час роботи насоса вода під тиском потрапляє всередину резервуара. Мембрана розтягується, збільшуючись в обсязі, і стискає повітря (простір з водою більше простору з повітрям). Тиск підвищується, поки працює насос. При відкритті крана з водою стиснене повітря всередині резервуару тисне на мембрану, тим самим виштовхуючи з неї воду (простір з повітрям збільшується, а мембрана зменшується в обсязі). Таким чином, вода надходить у водопровід не через роботу насоса, а за рахунок тиску повітря в резервуарі, витрачається з накопиченого запасу. Коли тиск досягає заданої межі, коли гідроакумулятор не здатний створювати його самостійно, знову вмикається насос і процес відновлюється. При правильному підключенні та налаштуванні системи відбувається від 1 до 20 робочих циклів за годину – це норма для безперебійного водопостачання.

Переваги: велика енергоємність, невеликі габарити, різні варіанти виконання (горизонтальне або вертикальне розташування бака), мінімальна інерційність, простота та надійність.

Недоліки: тиск залежить від швидкості заповнення резервуара і може змінюватись в залежності від об'єму рідини.

Переваги використання гідроакумулятора

Тепер Ви знаєте, як працює пристрій. Що це дає? Яка практична користь від установки? Чи варті вкладення очікуваного результату? Рішення за вами – лише перерахуємо основні переваги:

  • Нормалізація сил та навантажень у системі.
  • Компенсація витоків та обсягів робочої рідини.
  • Зниження ризику гідроударів.
  • Гарантія довговічності насоса з допомогою скорочення включень.
  • Забезпечення запасу води у разі аварійної ситуації.

Висновок: застосовувати такі пристрої, як і акумулюючі ємності, економічно вигідно в автономних системах водопостачання, в яких спостерігаються періодичні піки витрати води, що збільшує середні витрати. Використовуючи гідроакумулятор, можна знизити потужність гідроприводу, що споживається, і зменшити витрату електроенергії на 50%. Крім того, вдасться забезпечити безперебійну роботу системи водопостачання та продовжити термін служби основних її компонентів.

Якщо плануєте створити автономну систему водопостачання у приватному будинку або на дачі, подумайте вже зараз про покупку гідроакумулятора. Витрати невеликі в порівнянні з тим, які гроші в майбутньому витратите на ремонт або купівлю нового насоса, який вийде з ладу через перепади тиску та часті включення.

Рекомендуємо купувати гідроакумулятор разом із насосом підвищення тиску зі сторінки https://teplovik.net/ua/catalog/199/nasosy-povyshayuschie-davleniya, щоб підібрати модель під його тип та потужність.