Коли значна кількість людей знаходиться у величезних спорудах (торгових центрах, заводах, кінотеатрах тощо), дуже важливо забезпечити нормальну вентиляцію. Розв’язати таку проблему допомагають пристрої, завдяки яким у приміщеннях постійно буде комфортна температура та свіже повітря без зайвих енерговитрат.

Де і як працюють промислові рекуператори та вимоги до них

Для того щоб зробити правильний вибір такого складного та недешевого обладнання, як рекуператор повітря, треба розуміти принцип його дії. Теплообмінник є головною частиною устаткування, завдяки йому здійснюється енергообмін через контакт з теплопровідною поверхнею. Апарат повертає енергію, що втрачається, через вентиляційну систему. Внаслідок цього взимку до приміщення не потрапляє холодне повітря, а влітку – тепле.

Рух холодних та теплих мас може бути перехресним або паралельним, але вони не змішуються завдяки наявності у конструкції подвійних стінок з розмежувачами. Відбувається повторне використання енергії, теплові втрати суттєво скорочуються, вартість опалення знижується та дозволяє заощадити чималі кошти.

Обладнання застосовується в нафтопереробці, енергетиці, хімічному виробництві, харчовій промисловості тощо.

Основні вимоги до рекуператорів:

  • підігрів повітря;
  • цілодобовий повітрообмін;
  • очищення повітря;
  • енергозбереження;
  • надійність.

Які бувають промислові рекуператори

Пластинчасті рекуператори мають дві камери, які розділені теплообмінними пластинами. В них іде чергування контактів витяжних та припливних потоків, площа зіткнення доволі велика, підходять до температур близько 200°C. Коефіцієнт корисної дії до 90%, фільтрації повітря немає. В них звичайно невеликі розміри та низька вартість.

У роторних рекуператорах конструкція складніша: одна половина ротора розташована у витяжній зоні, а друга – в припливній. Сама рухлива частина виготовляється з декількох пластинок. Зазвичай пристрої використовуються у великих приміщеннях з постійно високим або низьким рівнем вологості, ККД становить до 85%. До недоліків можна віднести відсутність фільтрації повітря, високе споживання енергії.

Рекуператори з проміжним теплоносієм складаються з двох теплообмінників, що з'єднані за допомогою трубопроводів. Перший знаходиться у зоні припливу, другий – у витяжній зоні вентиляції. Як теплоносій використовується переважно вода, що циркулює по замкнутому контуру. Устаткування може працювати при знижених зовнішніх температурах, має малий коефіцієнт ККД – до 50%, використовується для великих споруд, в малих приміщеннях недоцільне.

При виборі обладнання треба зіставити технічні характеристики та специфічні умови роботи та прийняти відповідне рішення.