Виробники обіцяють, що турбокомпресор в автомобілі прослужить мінімум 10 років. Однак у реальності часто агрегат раніше, ніж треба, дає збій і виходить з ладу. Причин тому безліч: використання неякісної оливи, поломки паливної та інших суміжних систем, неправильна їзда тощо.
Про те, що турбіна скоро зламається і потребуватиме ремонту або заміни, зрозуміти можна за зміною роботи автомобіля.
Коли варто замислюватися про ремонт або заміну турбіни
До перших дзвіночків відносять:
- Синій вихлоп - з'являється під час потрапляння мастила в циліндри двигуна через його витік із ТКР. Тобто турбіна починає гнати масло.
- Пропадає тяга - динаміка розгону погіршується в разі пошкодження системи управління турбокомпресора. Підсумок - у двигун не надходить потрібна кількість повітря і його можливості сильно знижуються.
- Витік масла - спостерігається з боку компресорної частини. Відбувається через закоксовування корпусу осі ТКР при пошкодженні деталей системи змащення.
- Нетиповий шум - турбіна почала свистіти або вити. Можливо через витік повітря між мотором і виходом компресора. Буває чути скрегіт, тут уже терміново потрібно оглянути корпус на наявність тріщин. Якщо дефекти є, краще не затягувати і віддати турбіну в ремонт або ж незабаром знадобиться її повна заміна.
Неприродний вихлоп чорного або білого кольору також є ознакою пошкодження равлика. Поломки слід шукати в інтеркулері, нагнітальних магістралях або в системі управління турбокомпресором.
Якщо турбіну вчасно не замінити або не виконати її ремонт, можна "угробити" двигун. Навіть короткочасне падіння тиску масла призводить до незворотних наслідків. Вихлопні гази критично підвищують температуру масла, мастило втрачає свої властивості, що призводить до пошкодження лопатей турбіни.
Подальша їзда з розбитими деталями всередині призведе до того, що вал равлика заклинить. Від сильного тиску може навіть вибухнути турбіна, уламки якої затягне в двигун. У такій ситуації відновити силовий агрегат буде дуже складно і дорого.
Якщо ж справа вже дійшла до того, що мастило потрапило в циліндри, повалив білий дим із вихлопної та загорілася маслянка на панелі, то в жодному разі не можна продовжувати самостійний рух - лише евакуатор або притягнути на шнурку. Так ще буде надія на відновлення ТКР і мотора.
Технологія ремонту турбокомпресора
Щоб зрозуміти, чи варто ремонтувати стару турбіну або простіше купити нову, потрібно розібратися з причинами поломки. Поверхневу діагностику можна виконати самостійно. Однак деталі та нюанси зможе побачити тільки майстер на спеціальному стенді. Тому краще одразу звернутися в сервіс. Точну вартість нових комплектуючих і роботи з їхньої заміни озвучують після ретельного дефектування. Якщо ціна не сподобається, від лагодження агрегату завжди можна відмовитися.
Як у сервісі проводят ремонт турбін:
- Очищення від мастила - корпус турбіни і сам алюмінієвий равлик поміщають в ультразвукову мийку. Далі запчастини піскоструять. У результаті чищення ТКР набуває колишнього вигляду, так пошкоджені зони легше виявити.
- Заміна зношених комплектуючих - зазвичай змінюють картридж у зборі на новий, і це найнадійніший варіант ремонту. Дуже важливо, щоб під час ремонту турбіни використовувалися оригінальні запчастини.
- Збірка пристрою - майстер виконує кінцеву збірку і встановлює турбіну на стенд для балансування, а також налаштування.
- Перевірка і налаштування актуатора - перевіряється цілісність мембрани, герметичність корпусу, стан пружини і штока. Паралельно досліджується механізм управління наддувом: змінна геометрія, вестгейт.
- Налаштування геометрії - налаштування соплового апарату проводиться на стенді з використанням спеціальних програм.
- Обкатка турбіни - балансування вала і перевірка турбіни в зборі виконується на спеціальному стенді в різних режимах, що імітують реальні умови роботи ТКР.
Якщо запчастина пройшла випробування і витоку масла не виявлено, її повертають власнику. Ресурс у такого агрегату як у нового. Сервіс, який проводив ремонт турбіни, має дати гарантію на свою роботу.